Katsayı kavgasına devam

Katsayı kavgasına devam
Katsayı kavgasına devam

Avukat kökenli Bakan Çubukçu, Danıştay kararını hukuki bulmadığını söyledi.

Danıştay'ın YÖK'ün katsayı düzenlemesini durdurunca, Milli Eğitim Bakanı Çubukçu 28 Şubat'ı anımsatarak sordu: 1997'de YÖK'ün yetkisinde olan bir konu, şimdi niye YÖK'ün yetkisinden çıktı?

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Danıştay’ın katsayı kararını değerlendirirken “1997 yılında katsayı kararını alan YÖK’ün yetkisi varsa, bugün bu kararı kaldırmada da YÖK’ün yetkisi vardır” dedi. Hukuk fakültesi mezunu Çubukçu, bir hukukçu olarak Danıştay’ın son kararını ‘hukuki bulmadığını’ vurguladı.
YÖK’ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararı, geçtiğimiz ay Danıştay’a takıldı. Danıştay kararın yürütmesini durdurdu. TBMM’de Danıştay’ın kararıyla ilgili soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, Danıştay’ın imam-hatipleri baz alarak karar verdiğini savundu. 
Bakan, “Kanuni değişiklik öngörüyor musunuz?” sorusuna, “Ben kanuni değişiklik gerektiğini düşünmüyorum, şu aşamada. Ama gerekli olursa biz bakanlık olarak, çok önemsediğim bu meselenin çözümü için üzerimize ne düşerse o yönde çaba sarf edeceğiz” karşılığını verdi.
Çubukçu, “1997’de YÖK bir karar alıyor. MEB, bu kararı kaldırabildi mi zamanında? Ne dendi, ‘YÖK’ün yetkisinde’ dendi. YÖK’ün yetkisinde olan bir konu, şimdi niye YÖK’ün yetkisinden çıktı” diye sordu. 

‘Başbakan eleştiri sınırını aştı’
Başbakan Erdoğan da Danıştay kararı için ‘ideolojik’ demişti. Danıştay Başkanı Mustafa Birden ise dün yazılı bir açıklamayla buna tepki gösterdi. Birden, “Sayın Başbakan’ın, eleştiri sınırlarını aşan, Daire kararını ideolojik olarak niteleyen açıklamalarını bir talihsizlik olarak görüyoruz. Danıştay’ı verdiği kararlar nedeniyle suçlayıcı, töhmet altında bırakıcı fikir, kanaat ve beyanları Anayasal koruma altına alınan mahkemelerin bağımsızlığı açısından ciddi sakınca olarak görmekteyiz” dedi. (Radikal)

1997’den 2009’a on binlerce hayat etkilendi
Katsayı konusu, 28 Şubat sürecinde gündeme gelmişti: 
* 28 Şubat 1997’de MGK bir bildiri yayımlayarak irticai faaliyetlere karşı mücadele çağrısı yaptı. Sekiz yıl kesintisiz eğitimin ardından YÖK, İmam-hatip ve meslek liselerinin ağırlıklı ortaöğretim puanlarının ÖSS’de alanlarında bir okulu seçerlerse 0.5; alanlarının dışında bir okul seçerlerse 0.2 ile çarpılmasını kararlaştırdı. 
* Katsayı öncesi 1997’de meslek liselilerin yüzde 6.8’i yükseköğrenime geçebilmişti. Bu oran katsayı sonrası 1999’da yüzde 4’e; 2006’da yüzde 2.7’ye geriledi. 
* AKP, 2004’te katsayıları kaldırmak için yasa hazırladı,  Cumhurbaşkanı Sezer veto etti. 
* Mesleki teknik eğitimin ortaöğretimdeki oranı 2004-2005’te yüzde 38’di. Oran 2008-2009’da yüzde 43’e fırladı. 
* AKP katsayıyla ilgili ikinci denemeyi 2009 Temmuz’unda yaptı. YÖK katsayı farkını kaldırdı. 
* Danıştay YÖK kararının yürütmesini durdurdu. 

Gül: Nedir bu karmaşa?
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Danıştay kararı için devreye girdi ve Ürdün’e ziyareti öncesinde YÖK Başkanı Özcan’la görüştü. Gül, görüşmede YÖK Başkanı’na “Nedir bu karmaşa” diye sorduğunu, ‘Katsayı konusunda iki Danıştay kararı daha var ve yetki YÖK’te’ yanıtını aldığını söyledi. Cumhurbaşkanı, “Konuyu sükûnetle takip etmek gerekir. Bir karmaşaya mahal vermemek gerekir. Milyonları aşan öğrenci üniversite sınavına girecek. Sıkıntıların onlara yansımadan uygun bir şekilde halledilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.