Kavaf: Daha çok lobicilik yapmalıyız

Kavaf: Daha çok lobicilik yapmalıyız
Kavaf: Daha çok lobicilik yapmalıyız

Bakan Kavaf, dün yangınzede çocuklarla kahvaltı etti. FOTOĞRAF: ŞENGÜL OYMAK / AA

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Kavaf, Avrupa Parlamentosu’na Türkiye’de kadın sünnetiyle ilgili soru önergesi verilmesini “Kusuru kendimizde aramamız gerek. Daha çok lobicilik yapmamız gerekecek” diye değerlendirdi. Ancak özü mü, görüntüyü mü kurtaracağı konusu muğlak kaldı.
Bu tip sorunların kaynağında Türkiye’nin kendini iyi anlatamamasının yattığını savunan Kavaf, “Özellikle Türk basını, töre cinayetleri gibi konuları sürekli gündemde tutuyor. Dışarıdaki algısı ise farklı oluyor. Yoksa onlarda da çocuklara yönelik tacizler, öldürmeler oluyor. Hem kendimizi daha iyi anlatmalı hem de basın olarak Türkiye’nin nasıl bir görüntü verdiğine dikkat etmeliyiz” dedi.
Kavaf bir hafta önce SHÇEK Yurdu’nda iki kızı öldüren yangının ardından Adapazarı’nda huzurevine yerleşen çocuklarla kahvaltı yaptı. Kavaf, çocukların Datça ve Marmaris’te tatil isteğine “Olur” dedi. Mine Gün ve Fatma Karaoğlu’nun cenazeleri ise dün hâlâ ailelerine teslim edilmemişti. 14 yaşındaki Fatma’nın babası İbrahim Karaoğlu, “Cenazeyi hâlâ vermediler, ne zaman verecekler bilmiyorum” dedi.