Kavakçı olayındaki gibi bir durum yaşanmaz

Kavakçı olayındaki gibi bir durum yaşanmaz
Kavakçı olayındaki gibi bir durum yaşanmaz

AK Partili 3 kadın vekilin Meclis’e başörtüsü ile geleceklerini açıklamalarının ardından gözler TBMM Genel Kurulu’na çevrildi. Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, “TBMM çatısı altında toplumu temsil eden bireyler buna saygı duymalı. Belki buna illaki karşı çıkanlar olacaktır ama bu asla 1999’da yaşanan, daha öncesinde yaşanan benzer acıların aynısı olmayacaktır” derken, Sevde Bayazıt Kaçar da, “Ters bir şey yapacaklarına inanmıyorum” ifadesini kullandı.
AK Partili vekiller Dalbudak ve Gülay Samancı’nın bugün, Sevde Bayazıt Kaçar’ın ise yarın Meclis’e başörtülü gelmesi bekleniyor. Dalbudak, inancı gereği bundan sonra başını örtmeye karar verdiğini vurgulayarak geçen yıl Hacca gittikten sonra ‘uygulama ortamı’ bulamadığını, bu yıl ortamın ‘uygun’ olduğunu ifade etti. ‘Demokratikleşme Paketi’yle birlikte kamuda bir sıkıntı kalmadığını söyleyen Dalbudak, sözlerine şöyle devam etti: “Artık toplumda böyle bir sıkıntı kalmadı. Eğer bu toplumu temsil ediyorsanız, bu toplumun değerlerine saygı duymak durumundasınız. TBMM çatısı altında toplumu temsil eden bireyler buna saygı duymalı. Belki buna illaki karşı çıkanlar olacaktır ama bu asla 1999’da yaşanan, daha öncesinde yaşanan benzer acıların aynısı olmayacaktır. Bu şekilde davrananlar çok büyük bir yıkım yaşayacaklardır. Korku politikalarının, kara bulutların yok edildiği bir ortamı daha fazla kimse kirletmeye kalkmamalı. Bu bizim anayasal hakkımız. Önünde hiçbir engel olmayan en doğal hakkımızı sonuna kadar kullanacağız.”

‘Resetlendik’

Kaçar ise, “Daha önceki halimi hatırlamıyorum bile. Orada bizi tekrar formatlıyorlar, resetlendik geldik” dedi. Kaçar, üzerindeki kıyafetin yeni olmadığını, her zaman Meclis’te giydiği kıyafeti olduğunu belirterek, “(başörtüsünü göstererek) Bu boynuma taktığım fularımdı, aldım başıma taktım. Ama bunu başıma takarak bütün oldum. O maneviyatı, gücü hissediyorum; eksiğim oymuş benim, tamamlandığımı hissediyorum, çok mutluyum. Ancak ben bu eksikliğimi daha önce bilmiyormuşum, farkında değilmişim” diye konuştu. Kaçar, “Size karşı olumsuz bir tavır olması durumunda ne yapacaksınız?” sorusunu ise “Bu süreçte öyle bir şey olacağını zannetmiyorum, ters bir şey yapacaklarına inanmıyorum” dedi.

CHP ’de farklı düşünen de var

AK Partili milletvekillerini başörtüsü ile Meclis’e girecek olması karşısında CHP’nin tavrı henüz netleşmedi. CHP, dün tutumunu belirlemek için ilk toplantısını yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , partili bazı kadın milletvekilleriyle bir araya geldi. Toplantıda Güldal Mumcu, Perihan Sarı, Birgül Ayman Güler, Binnaz Toprak, Emine Ülker Tarhan ve Aylin Nazlıaka da hazır bulundu. Toprak sorular üzerine, kendisinin fikirlerinin belli olduğunu vurgulayarak, partisinin özgürlüklerden yana tavır takınacağını umduğunu söyledi. Konuyla ilgili bugün de CHP Meclis Grubu toplanacak. Toplantıda, CHP’nin tavrının nasıl olması gerektiği yönünde milletvekillerinin görüşleri alınacak. Türbanlı milletvekiline karşı takınılacak olumsuz tutumun halk nezdinde “CHP başörtüsüne karşı” algısını güçlendireceği kaygısı da yaşanıyor. Karşı bir tutumun ‘başörtüsüne değil’, AK Parti ’nin ‘seçim öncesi başörtüsünü tekrar gündeme taşıma’ çabasını vurgulayacak bir üslupta olması gerektiği dile getiriliyor. CHP içinde ulusalcı kanattaki vekiller, başörtüsüne karşı çıkılması gerektiğini savunurken, aynı görüşte olmayanlar da var. Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, başörtüsüyle gelinmesinde sakınca olmadığı görüşünde. Özgümüş, kendisinin bir tepkisinin olmayacağını da söyledi.