Kavga: Bahçeli, Yücelen'i uyardı

MHP lideri, İçişleri Bakanı'na 'Vurgun Operasyonu'nu sordu ve "Devam edin ama MHP'nin lekelenmesine izin yok" dedi.
Haber: AYFER SELAMOĞLU / Arşivi

ANKARA - Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nda sürdürülen 'Vurgun Operasyonu', koalisyonun iki ortağı ANAP ile MHP arasında küllenen kavgayı yeniden su yüzüne çıkardı. MHP lideri Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'i, yolsuzlukla mücadelenin siyasi çıkar sağlama amacıyla kullanılmaması konusunda uyardı, "MHP'nin lekelenmesine izin vermem" dedi. Bayındırlık Bakanlığı'ndaki operasyonu 'üçüncü kişiler'den öğrenen Bahçeli çileden çıktı. DGM savcılığının önceki gün saat 06.00'da Bayındırlık Bakanlığı'nı basarak tüm ihale ve deprem konutları dosyalarına el koymasının ardından Bahçeli, Bayındırlık Bakanı Koray Aydın ile defalarca görüştü. Bununla da yetinmeyen Bahçeli önceki gece Yücelen ile Aydın'ın da katıldığı bir görüşme yaptı.
Detaylı bilgi aldı
Bahçeli, Başbakanlık'taki makamında Yücelen'den operasyonla ilgili detaylı bilgi aldı. MHP'nin yolsuzluklarla mücadelede çok hassas olduğunu anlatan Bahçeli, soruşturmanın hızla sonuçlandırılmasını ve sorumluların cezalandırılmasını istedi.
Bahçeli'nin, toplantıda operasyonun biçimi ve duyurulmasıyla ilgili rahatsızlığını dile getirdiği öğrenildi. Bahçeli'nin, operasyonun 'Vurgun' olarak adlandırılması ve Aydın'a bilgi verilmemesinden üzüntü duyduğunu bildirdiği ifade edildi.
Bahçeli, Yücelen'e 'operasyonun siyasi bir yönü olup olmadığını' da sordu. Yolsuzlukla mücadelenin siyasi amaçlarla kullanılması yönündeki kaygılarını dile getiren Bahçeli'nin, "Soruşturma sürdürülmeli ve hızla sonuçlandırılmalı. Ama bugüne kadar, her türlü yolsuzluk iddiasının dışında kalmış MHP'nin kirletilmesine de izin vermem" uyarısında bulunduğu öğrenildi.
Bakan Yücelen ise soruşturmanın Sadettin Tantan döneminde başladığını söyledi. Yücelen, DGM savcısının bakanlıktaki operasyonuyla ilgili Bakan Aydın'a bir bilgi notu ilettiğini de aktardı. Vurgun
Operasyonu'nun siyasi bir yönü olmadığını belirten Yücelen'in, gerekli hassasiyetin gösterileceği sözünü verdiği ifade edildi.
Bahçeli dün de Bakan Aydın ve Yargıtay'ın hakkında soruşturma istediği Bakanlık Müsteşarı Ali Helvacı ile görüştü. Bu arada, Yücelen de Başbakanlık'ta Bulgaristan'dan dönen ANAP lideri Mesut Yılmaz ile bir araya geldi. Yücelen'in Yılmaz'a, Bahçeli ile görüşmesini ve 'Vurgun Operasyonu'yla ilgili bilgi verdiği öğrenildi.
Aydın: Yolsuzluk yapmışlar
Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Aydın ise yolsuzluk operasyonlarının siyaseten kullanılmamasını temenni ettiğini belirterek şunları söyledi: "Bu olay bakanlık dışında. Bakanlık içindeki kişileri kullanarak yolsuzluk yapmışlar. Operasyon doğru yapılmıştır. Bütün kurumlardaki bozuk kişiler temizlenmeli. Operasyonun bizi ilgilendiren yanı, bakanlık içindeki
uzantılar; onlar da temizlenecek."
Sürekli çekişme
MHP ile ANAP arasındaki ilk gerilim, hükümetin kurulmasından sonra Yılmaz ve ANAP'lı bakanlara yönelik soruşturmalarda ortaya çıkarken, 'Beyaz Enerji' ve 'Mavi Akım' operasyonları ile arttı. Enerji Bakanı Cumhur Ersümer'i uzun süre görevden almamakta direnen Yılmaz, Bahçeli'nin
'İstifa etmeli' isteğine karşı koyamadı. Ersümer görevinden istifa etmek zorunda kaldı.