Kavga çıkarmaya bahane aranıyor

Anında yorum
Ankara'daki törende Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin ardından her yıl olduğu gibi 'Gençliğin Atatürk'e Cevabı' okundu. Üç kuvvet komutanının cevabı okuyan imam- hatipliyi alkışlamaması, Köşk'te bekleyen YÖK Yasası'na tepki olarak yorumlandı.
'Gurur duyuyorum'
Televizyon kanalları gün boyu bu tepkiyi 'gerginlik' yorumları eşliğinde sundu. Uzun bir eleme sürecinden geçerek cevabı okuma hakkı kazanan öğrenci, "Burada bulunmaktan gurur duyuyorum. Hepimiz Atatürkçüyüz. Ben de Atatürkçüyüm"
dedi.
Yanlış yere oturmuşlar
Yarış, 'Askerler, türbanlıları protokolden çıkardı' ve 'Anıtkabir etrafında iki cüppeli yakalandı' türü haberlerin öne çıkarılmasıyla sürdü. Protokolden çıkarılan iki türbanlının yanlış yere oturduğu ortaya çıktı.

ANKARA - 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Çankaya Köşkü'nde onay için bekleyen YÖK Yasası'yla ortaya çıkan imam-hatip krizine denk gelince kutlamalara 'imam hatip' gölgesi düştü.
Ankara'daki ilk tören Anıtkabir'de, ikinci tören ise 19 Mayıs Stadı'nda yapıldı. Stattaki törende her yıl olduğu gibi 'Atatürk'ün Gençliğe Hitabı'nın okunmasından sonra Gençliğin Atatürk'e Cevabı' okundu. Bu görev için Ankara Yenimahalle Tevfik İleri Anadolu İmam-Hatip Lisesi 2. sınıf öğrencisi Mustafa Keleş seçildi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan
Recep Tayyip Erdoğan ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'in de aralarında bulunduğu üst düzey davetliler Keleş'i alkışlarken, kuvvet komutanlarının alkışa katılmadıkları gözlendi. Bu durum, YÖK Yasası'na bir tepki olarak yorumlandı. Televizyon kanalları gün boyu bültenlerde kutlamalarda kriz olduğu haberlerini verdi.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, gazetecilerin, "Ata'ya yanıtı okuması için bir imam-hatip öğrencisi özel olarak mı seçildi?" soruları üzerine,
"Ben de burada öğrendim" dedi. Bu arada 'Gençliğin Atatürk'e Cevabı'nı okuyan Keleş'in, tören tertip komitesi görevlilerince gazetecilerden kaçırılması dikkat çekti. Çok heyecanlandığı gözlenen Keleş, "Burada bulunmaktan gurur duyuyorum. Hepimiz Atatürk'ün ilkelerine bağlı öğrencileriz. Genel, Anadolu imam-hatip liselerinin hepsi aynı statüde. Hepimiz Atatürkçüyüz. Ben de Atatürkçüyüm. Böyle bir ayrım yapılmamalı" dedi.
Törenler sürerken protokole ayrılan yere oturan başörtülü iki kadın Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önünde askerler tarafından uyarılarak yerlerinden kaldırıldı ve tribün dışına çıkarıldı. Başörtülü kadınların yanlışlıkla yabancılara ayrılan bölüme oturdukları için çıkarıldıkları belirtildi. Bu olay da gün boyu televizyonlara 'başörtüsü sıkıntısı' olarak yansıdı.
İki de gözaltı var
Bu arada, Anıtkabir'deki devlet töreni öncesinde, Anıtkabir çevresinde dolaşan cüppeli-sarıklı iki kişi şüpheli görülerek gözaltına alındı.
Şüpheliler hakkında, Kılık ve Kıyafet Kanunu'na aykırı davranmak suçundan işlem yapıldı.
Şüphelilerin, seyyar tespih satıcısı Şinasi Nurzad Cengiz ile dekorasyonculuk yapan Cemil Aslan olduğu öğrenildi. Cengiz ve Aslan'ın, Anıtkabir'e Atatürk için dua etmeye geldiklerini, buradan da Hacıbayram Camii'ne gitmeyi planladıklarını söyledikleri belirtildi. Cengiz, Kılık ve Kıyafet Kanunu'na aykırı davrandığı için 15 gün önce de gözaltına alınmış.Komisyon seçiyor
Törenlerde görevlendirilecek öğrenciler için önce il milli eğitim müdürlüğü okullara "Güzel şiir okuyan, diksiyonu iyi öğrencileri belirleyin" yazısı gönderiyor. Okullar törenlerde görevlendirecekleri öğrencileri belirleyerek, ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildiriyor. Söz konusu liste ilçe milli eğitim müdürlüklerinden il milli eğitim müdürlüklerine yollanıyor. Bu arada, Milli Eğitim Bakanlığı milli bayramlara ilişkin hazırlıklar için 28 kişilik teknik komite kuruyor. 28 kişilik komite içerisinde yer alan ve Türkçe, Türk dili ve edebiyatı ile tarih öğretmenleri listedeki öğrencileri dinleyerek, puan veriyor. En yüksek puanı alanlar, kendi alanlarına göre (şiir, konuşma vs.) seçiliyor. Törenlerde görevlendirilecek öğrencilerin listesi valiliğin onayından sonra netleşiyor.