'Kavun mu ki koklayayım?'

İktidara geldiği ilk günden bu yana il bürokratlarını o ilin tüm milletvekillerinin ortak referansını arayarak yapan AKP'nin...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - İktidara geldiği ilk günden bu yana il bürokratlarını o ilin tüm milletvekillerinin ortak referansını arayarak yapan AKP'nin, Malatya Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Müdürü'nü de aynı yöntemle atadığı belirtildi. Müdür Yakup Güler'e referans olan Malatya Milletvekili Ali Osman Başkurt, "Pişmanım ama kavun mu ki koklayayım" dedi.
3 Kasım seçimlerinden sonra büyük bir çoğunlukla iktidara gelen AKP'de ilk yaşanan sorunlardan biri bürokrasideki atamalar, tayin ve terfi işleri olmuştu. Başbakan'ın da bilgisi dahilinde farklı bir uygulama başlatılmıştı. Bu uygulamaya göre, başta tüm bakanlıklar ile kurumların il müdürleri olmak üzere her türlü tayin, terfi gibi işlerde o ilin milletvekillerinin yazılı mutabakatı aranıyor. İl vekillerinin imzalı referans verdiği isimlerde bakanlar tarafından değerlendirmeye alınıyor. Öyle ki bazen bir hemşire ya da öğretmenin il içindeki yer değiştirmesinde de aynı yöntemin uygulandığı ifade ediliyor.
Başkurt şikâyet etmiş
Bu çerçevede, Malatya Milletvekili Ali Osman Başkurt'un önerdiği Yakup Güler'e, diğer Malatyalı vekillerin de onay verdiği kaydedildi. Başkurt, ortaya çıkan skandaldan sonra bu yaptığından büyük pişmanlık duyduğunu söyledi. Başkurt, "Bu kişi 30 yıllık arkadaşım. İddia edildiği gibi kirvem de değil. Allah aşkına kavun mu ki koklayalım. Biz bunu atadık da git böyle mi yap dedik" diye konuştu. Başkurt, Güler'i, daha önce Bakan Çubukçu'ya şikâyet ettiğini de açıkladı. Başkurt, "Babalar Günü'nde yuvaya gitmiştim. Baktım il müdürü yoktu. Böyle bir günde müdürün olmaması normal değil. Bir ihmal vardı. Ben de Kızılcahamam kampında Çubukçu'ya şikâyet ettim. Cezasını çeksin" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7615687615680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.