Kavurucu Afrika sıcaklarına dikkat

Sıcaklar zirve yapacak

Afrika'dan gelen sıcak hava dalgası etkisini en çok bu hafta hissettirecek. Sıcaklıklar Ege'de 44, İstanbul ve çevresinde 39 dereceyi bulacak. Uzmanlar uyardı: Mecbur kalmadıkça öğlen saatlerinde dışarı çıkmayın, bol su ve tuzlu ayran tüketin.

İSTANBUL - Kuzey Afrika'dan gelecek sıcak hava dalgası bu hafta tüm Türkiye'yi kavuracak. Çarşamba günü sıcaklıkların en üst seviyeye çıkması bekleniyor. Ege'de sıcaklık değerlerinin 44, İstanbul ve çevresinde 39 dereceye kadar yükselmesi bekleniyor.
Devlet Meteoroloji Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, sıcaklıklar bugünden itibaren tüm yurtta mevsim normallerinin 6 ila 8 derece üzerine çıkacak. Yarın ve çarşamba günüyse sıcaklıkların en yüksek değerlere ulaşması bekleniyor. Sıcaklığın Manisa ve Aydın'da 44, İzmir'de 42, Muğla'da 40 dereceye kadar çıkması beklenirken, Güneydoğu, Akdeniz, İç Anadolu ve Marmara'da da sıcaklık değerleri 34 ile 40 derece arasında olacak. Ankara'da bugün 35 derece olması beklenen sıcaklık, yarın 37 ve çarşamba günü de 38 dereceye ulaşacak.
En son 1982'de böyle olmuştu
İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım da sıcak havaların yarın, çarşamba ve perşembe günü etkili olacağını, cuma gününden itibaren azalmaya başlayarak mevsim normallerine döneceğini söyledi. Bugün sıcaklığın 34-35 civarında olmasını beklediklerini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu: "Yarın 37, çarşamba günü 39'a kadar çıkacak sıcaklık. Özellikle saat 13.00-18.00 arasında sıcaklıkların en yüksek değerde olacağını söyleyebilirim. Gece de nem oranı çok artacak. Gün içinde nem oranı yüzde 25-30 olurken, sıcaklığın arttığı günlerde akşam saatlerinde yüzde 50 - 60 civarında olacak. Bu da gecelerin bunaltıcı olacağını gösteriyor. 1982 yılının 28 Haziran'ında sıcaklık değeri 39.2 derece kaydedilmiş. Haziran için en yüksek değer buydu. Bu hafta da sıcaklar bu değerler civarında olacak."
Sıcak çarpması tehlikesi!
Uzmanlar, aşırı sıcakların sıcak çarpmasına neden olabileceğini vurgulayarak vatandaşları uyarıyor. Sıcak çarpmasının başlıca belirtileri şunlar; Yüksek ateş, baş ağrısı, huzursuzluk, bitkinlik, nabız atışının hızlanması, kas krampları, yüzde kızarma. Düzensiz ateş ve bilincin yavaş yavaş kaybolması ise hastalık tablosunun ağırlaşmaya başladığının göstergesi olarak değerlendiriliyor.
Sıcak çarpması halinde yapılması gerekenler ise şöyle sıralanıyor: İlk olarak 112 Acil Servis aranmalı. Tıbbi yardım gelene kadar kişi serin ve gölge bir yere taşınmalı, ateşi, nabzı, bilinci kontrol edilmeli, bilinç açıksa yarı oturur pozisyonda bekletilerek su içirilmeli. Bilinç kapalıysa bir şey içirilmemeli, ve hasta sol tarafı üzerine yatırılarak bekletilmeli. Soğuk kompres uygulanmalı.
Uzmanlar, vatandaşların sıcaklarda şu noktalara dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor; Günde en az 1 litre su tüketmeye çalışın. Bol miktarda tuzlu ayran tüketin. Dışarıda işiniz varsa sabah erken saatleri tercih edin. Başınızı şapkayla koruyun. Kronik hastalığınız varsa 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıda uzun süre vakit geçirmekten kaçının. Kendinizi halsiz hissetmeye başladığınızda gölge bir yere geçin elinizi yüzünüzü yıkayın ve mutlaka bir bardak su için.