Kavuşma Habur'da olacak

Kavuşma Habur'da olacak
Kavuşma Habur'da olacak
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Abdullah Öcalan’ın İmralı’da kendisini ziyaret eden milletvekilleri aracılığıyla yaptığı çağrı sonucu, PKK ’nın elinde tuttuğu kamu görevlisi ve güvenlik güçlerinin ailelerine kavuşması için başlayan süreçte sona gelindi. Program planlandığı gibi sonuçlanırsa, PKK’nın elindeki 6 asker, 1 polis ve 1 kaymakam yarın Habur’da ailelerine kavuşabilecek.
Öcalan, İmralı’da kendisiyle görüşen BDP heyeti aracılığıyla, PKK’ya da iyi niyet adımı olarak, kaçırdığı ve aylardır haber alınamayan kamu görevlilerini serbest bırakması çağrısında bulunmuştu. PKK’nın bu çağrıya olumlu yanıt vermesi üzerine rehinelerin ailelerine kavuşması için her iki taraf da çalışmalara başladı. PKK, ayrı ayrı yerlerde tuttuğu kamu görevlisi ve güvenlik güçlerini teslim etmek üzere aynı kampa getirirken, BDP ise özel bir heyet oluşturdu.
Edinilen bilgiye göre, heyette BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, bir DTK yöneticisi İHD, Mazlum-Der ve Barış Meclisi’nden birer temsilci de yer alıyor. Daha önce Diyarbakır Barosu’ndan da bir kişinin heyette yer alacağı söylenmişti. Ancak son dakikada, Diyarbakır Barosu yerine Barış Meclisi’nden bir kişinin heyete girdiği belirtildi. Heyetin, bugün konuya ilişkin kamuoyuna bir açıklama yapması da bekleniyor.
PKK’nın elinde bulundurduğu kamu görevlileri ve güvenlik güçlerinin teslim alınmasına ilişkin kurulan heyetin bugün Erbil’e geleceği öğrenildi. Heyetin, planlanan programda bir aksaklık olmaması halinde Erbil yakınlarında bir noktadan PKK’nın serbest bırakmaya karar verdiği 6 asker, 1 polis ve 1 kaymakamı alacağı ifade edildi. Ancak bir provokasyon ihtimaline karşı rehinelerin PKK’dan teslim alınacağı yer açıklanmıyor. Rehinelerin yarın Habur’a götürülecekleri, ailelerin de Habur’a geleceği, bu planlamada bir değişiklik olmaması halinde ilk buluşmanın da burada gerçekleşeceği kaydedildi.