Kaya Köy'ün adı değişiyor

Kaya Köy'ün adı değişiyor
Kaya Köy'ün adı değişiyor
Fethiye Belediye Meclisi yılda 70 bin kişinin ziyaret ettiği Kayaköy'ün adının değiştirilmesi için referandum kararı aldı.

RADİKAL-Muğla'da bulunan dünyaca ünlü Rum köyü Kayaköy'ün Osmanlı arşivlerinde 'Kayı' adında Türk köyü olduğu iddiası ortaya atıldı ve isminin değiştirilmesi için 5 bin imza toplandı. Fethiye Belediye Meclisi yılda 70 bin kişinin ziyaret ettiği Kayaköy'ün adının değiştirilmesi için referandum kararı aldı. Fethiye Belediye Meclisi, Mart ayı olağan toplantısı için Belediye Başkanı DP’li Behçet Saatcı başkanlığında toplandı. Meclis, Yörük Türkmen araştırmacısı ve sosyal bilimler öğretmeni Eren Fehmi Eroğlu’nun, Kayaköy adının ’Kayı’ olarak değiştirilmesini öngören dilekçesini görüştü. İmar ve Diğer İşler Komisyonu tarafından incelenen ve referandum yapılması önerilen dilekçe, mecliste yeniden ele alındı.

'TURİZM AÇISINDAN OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURABİLİR'

CHP ’li meclis üyesi Zafer Doğan, Kayaköy’ün tüm dünyada bilinen bir ad olduğunu belirterek, ad değişikliğinin turizm açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Konuşmaların ardından oylamaya sunulan referandum kararı Fethiye Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre daha sonra belirlenecek bir tarihte Kayaköy’ün adının ’Kayı’ olarak değiştirilmesi için 500 nüfuslu Fethiye’nin Kayaköy Mahallesi’nde referandum yapılacak.

'KAYI' ADINI ARAŞTIRMACILAR ORTAYA ATTI

Geçen günlerde Yörük Türkmen araştırmacısı ve sosyal bilimler öğretmeni Eren Fehmi Eroğlu, Genel Türk Tarihi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Gökçe ve Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, Rum köyü olarak bilinen Kayaköy’ün Osmanlı arşivlerinde ’Kayı’ adında Türk köyü olduğu iddiasını ortaya attı. Köyün çevresindeki ev ve cami kalıntılarıyla mezar taşlarında ’Kayı’ damgasına rastladıklarını belirten araştırmacılar, bölgede Rumlardan önce Türklerin yaşadığını öne sürdü. Kayaköy’ün adının ’Kayı’ olarak değiştirilmesi için geçen Şubat ayında başlatılan imza kampanyasında ise yaklaşık 5 bin imza toplandı.

70 BİN TURİST ZİYARET EDİYOR

1923 yılındaki mübadeleyle Rumların Yunanistan’a göç etmesinin ardından boşalan Kayaköy Mahallesi’ndeki tarihi taş evler 92 yıldır hayalet kent görünümünde duruyor. Rumların göç etmesinden sonra tarihi evlerin bulunduğu alanın dışında yeni yerleşim alanları oluşurken, burada yaklaşık 500 kişi halen yaşamını sürdürüyor. Kayaköy’ü yılda yaklaşık 70 bin turist ziyaret ediyor.

Ergün TOS/MUĞLA-DHA


  http://www.radikal.com.tr/130512513051253

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kültür hırsızlığı.. - mehmetkurthan

  Çevredeki Türk köylerini gezin.. Var mı böyle bir Mimari.. Kendi kültürüne sahip çıkamayan bir ulus.. Yoğurdunu, baklavasını Yunanistan'a kaptıran bir ülkeyiz.. Hırsızlığın da bir raconu vardır yahu.. Böyle güpegündüz.. Ben çalıyorum demekle olmuyor.. Bunu kimse yemez, üstelik alay konusu olursunuz..

  Irkçılığınız sınır tanımıyor - istaurban

  Rumları öldürdünüz, mallarını talan ettiniz, yerlerinden sürdünüz yetmedi kültürel soykırıma da devam.

  hep aynı damar! - mesdi

  Bu ülkede hep geçer akçe olan bir şey varsa o da içi boş milliyetçilik damarıdır.İçi boş diyorum çünkü milli ekonomiye dayalı olmayan millliyetçilik aslında ırkçılıktır.Bu tür haberler de bizdeki içi boş,şekilci milliyetçlik ve müslümanlığın göstergeleridir.