Kayaalp'e 'ırkçılıktan' 6 ay men cezası!

Kayaalp'e 'ırkçılıktan' 6 ay men cezası!
Kayaalp'e 'ırkçılıktan' 6 ay men cezası!
Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında attığı tweetler olay yaratan Rıza Kayaalp'e FILA'dan ceza geldi. Milli güreşçi, ırkçı söylemlerde bulunduğu gerekçesiyle 6 ay müsabakalardan men edildi.

Gezi Parkı eylemleri sırasında Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda gösterilerin 'Ermeni işi' olduğunu savunan, Taksim'deki eylemlere katılanlara hakaretler yağdıran milli güreşçi Rıza Kayaalp 6 ay müsabakalardan men edildi.

Irkçı güreşçinin başı dertte


'ALLAH BELANIZI VERSİN ÇAPULCULAR' DEMİŞTİ

Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında milli güreşçi Rıza Kayaalp’in kişisel Twitter hesabı üzerinden yazmış olduğu iletiler büyük yankı uyandırmıştı. Özellikle olaylar sırasında eylemciler için “Ermenilere bıraktınız meydanı, Allah belanızı versin eylemci çapulcular” diye attığı tweet sonrası, Kayaalp’in bu tutumu basında geniş yankı bulmuş, Avrupa ve dünya şampiyonu milli güreşçi bu durum üzerine söz konusu twitter hesabının kendisine ait olmadığını açıklamıştı. Ancak atılan bu tweetler sonrası milli güreşçi hakkında hem Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) hem de Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği’ne (FILA) şikayetler ulaşmıştı.

CEZA 3 HAFTA ÖNCE VERİLMİŞ

Habertürk'te yer alan habere göre, konuyla ilgili kararını 3 hafta önce veren FILA, Rıza Kayaalp’in tavrını ‘ırkçılık’ olarak değerlendirdi. Milli güreşçi ‘Ermenilere karşı ırkçı söylemlerde bulunma’ gerekçesiyle 6 ay müsabakalardan men edildi. 11 Ocak 2014 tarihine kadar hiçbir uluslararası müsabakaya katılamayacak olan sporcunun cezaya itiraz etmediği öğrenildi. Kayaalp, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda 120 kiloda bronz madalya almıştı.

AKDENİZ OYUNLARINDA BAYRAK TAŞIMIŞTI

Kayaalp ile ilgili açıklamada ‘ırkçılık’ gerekçesi yer almadı. Ancak FILA kaynakları, Habertürk’e cezanın bu nedenle verildiğini ilk ağızdan açıkladı. Rıza Kayaalp’in aldığı ceza, 16-22 Eylül’de Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenecek 2013 Dünya Güreş Şampiyonası’nda yarışamayacağı anlamına geliyor. Kayaalp, 2011 Dünya Şampiyonası’nda grekoromen stil 120 kilonun en büyüğü olmuştu. Rıza Kayaalp, Mersin’de düzenlenen Akdeniz Oyunları’nın açılış töreninde, Türk kafilesinin en önünde yürümüş ve Ay- Yıldızlı bayrağı taşımıştı. Kayaalp’in Gezi olaylarındaki tavrı sonrası bu görevi alması da tartışma konusu olmuştu.

Gezi eylemlerinin 'Ermeni işi' olduğunu savunan, Taksim'deki eylemlere katılanlara hakarette bulunan tweetleri nedeniyle büyük tepki çeken milli güreşçi, Akdeniz Oyunları ’nın açılışında Türk bayrağını taşımıştı. Bunun üzerine Kayaalp, daha büyük bir tepki ile karşılaşmıştı.

Türk sporunun önünde 'Allah belanızı versin çapulcular' diyen kişi!

FEDERASYONDAN KAYAALP'E DESTEK

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, erkekler grekoromen stil 120 kiloda 2011 dünya şampiyonu ve 2012 Londra Olimpiyatları üçüncüsü Rıza Kayaalp'in, FILA'nın 5 Ağustos tarihinde güncellenen cezalı sporcular listesinde, disiplin suçu nedeniyle 6 aylık cezalı (11 Ocak 2014'e kadar) olarak görünmesini değerlendirdi.

Yerlikaya, FILA'nın, basında çıkan haberler ve duyumlar üzerine yargılama sürecini başlattığı bilgisini vererek, "Rıza'nın durumu, mahkeme süreci devam eden birinin tutuklu yargılanmasına benziyor. Elde belge yok, bulgu yok, taraf yok, resmi kayıt yok ama ceza veriyorsun. Burada bir hukuksuzluk var. Çocuğumuzun yaptığı bir ırkçı söylem yok. İkinci ve üçüncü şahıslar tarafından atılmış tweetler var. Tabi o da belli değil" diye konuştu.
 
"FILA'YA ULAŞAN YAZIDA OLAY ÇARPITILMIŞ"
 
FILA'ya daha önce, Kayaalp'in hangi belgeler üzerinden suçlandığına yönelik 17 soru sorduklarını, ancak karşılık alamadıklarını ifade eden Yerlikaya, şöyle devam etti:
"FILA'ya ulaşan yazıda olay çarpıtılmış, Rıza'ya kullanmadığı kelimeler isnat edilmiş. Daha savunmamızı yapmadık. Bize resmi bir karar ulaşmadı. Temyiz hakkı verilmedi."

Irkçı güreşçi bu kez de kamu spotunda rol aldı!

"ÇOCUĞUMUZU YEDİRTMEYİZ, ARKASINDAYIZ"

Federasyon olarak ırkçılığın her türlüsüne karşı olduklarını vurgulayan Yerlikaya, Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) Disiplin Kurulu'nun, Mersin'de düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları öncesi toplandığını ve Kayaalp'in herhangi bir ırkçı söylem ve eylemi olmadığı yönünde karar aldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:
"Zaten ırkçı bir söylem olsa ilk biz karşısına çıkarız. Irkçılık gerçekten varsa belgeleri bana verin, size gerek yok cezayı ben vereyim. Biz çocuğumuzu yedirtmeyiz, arkasındayız. Sonuna kadar da masumiyetine inanıyoruz. Bu konuda gereken tüm hukuki yollara da başvuracağız."

Kararın 20 Ağustos gibi çıkmasını beklediğini, yetkililer ve FILA Başkanı ile görüşmek için Bulgaristan'a gideceğini bildiren Yerlikaya, isnaT edilen suçlarla ilgili resmi evrakların verilmesini talep edeceklerini söyleyerek, sözlerini şöyle tamamladı:
"Suç isnat edilen kişi benim sporcum. Vatanına, milletine bağlı, bu duygularla yaşayan bir çocuk ve belirli başarılar elde etmiş. Evladımıza verilecek bu cezanın anlamını soracağız. FILA'dan, disiplin kurulu yönetmeliğinin hangi maddesinin hangi bendine göre bu cezanın verildiğine dair resmi belge istiyoruz. 15 Eylül'de Dünya Güreş Şampiyonası var. Milli takımdaki sporcumuzun psikolojisini bozmaya ya da oyalamaya kimsenin hakkı yok."


  http://www.radikal.com.tr/1145653114565317

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yazık - şev_baş

  Yazık çok yazık sana.. Sen Türkiyeyi temsil ediyorsun. Bu ülkede sen ve senin gibiler kabul etmesede Ermenilerde yaşıyor. Her türlü spor dalı 'insan' içindir, ırk için değil...

  A.KARELİN - msu

  9 dünya şampiyonu 12 Avrupa şampiyonu dev gibi bir güreşçi. Bir o kadar da mütevazi ve kültürlü. Dinlenirken çok sesli müziği dinleyen ve bol bol okuyan bir efsane. Haksız olarak Amerikalı'ya sadece 1-0 yenilince bile adabını ve edebini bozmamış. Asla sırtı yere gelmemiş bu sporcuya dünya saygı gösteriyor. Şu Kayaalp denen adam da ondan bir nebze ders alsaydı hayatı boyunca sicilinden silemeyeceği bu ayıbı işlemezdi. Dünya şampiyonu bile olsan insan olduğunu asla unutmayacaksın.

  Gures Federasyonu'nun ayibini FILA kapatmis... - Turk

  Gures Federasyonu; FILA'dan once davranip, belki de daha az bir ceza ile bu "ayibi" kapatabilirdi... Her itiraz edislerinde, her gundeme getirdiklerinde, simdiye kadar konuyu duymamis-bilmemis-ilgilenmemis kisi-kurulus-organizasyonlarda ilgi gosterecekler...

  ... - besar

  6 aylık ceza çok az bence. ırkçılık için daha ağır yaptırımlar gerekli.

  Irkçılık ve nefret söylemleri - mustiist

  Ülkemiz, her ne seviyede olursa olsun nefret söylemlerinin fing attığı, prim gördüğü ve hiç bir ceza almadığı bir yer oldu. Politik parti liderlerine kadar bir çok kişi, pervasızca nefret söylemlerini "özgürce" kullanabilmekte. Irkçılık tek sorun değil ne yazık ki, belli özellikteki insanlardan nefret edişin sergilenmesi ve dillendirilmesi de aynı haksızlık ve kanunsuzluk... Hukuk kuralları ile buna çare bulunmaz ise, uluslararası arenada en azından bu hatayı görenler muhakkak çıkacaktır.

  Erdem olarak pohpolanırsa - mustiist

  Olacağı bu işte... Irkçılık ile, vatanseverlik kavramları birbirine karıştırılıp, elde oyuncak edilirse, cehaletin ne boyutlara ulaşabileceği belli... Irkçılık yapan, cezasını kim olursa olsun çekmeli... Bir hukuk devletinde, kökeni ne olursa olsun vatandaşlar eşittir. Hatta vatandaşların arasında, belli bir ırktan kişilerin bulunmaması ırkçı ve nefret söylemlerini yine haklı çıkarmaz. Kim olursa olsun, hatasının sonucuna katlanmalıdır.

  Irklar değil, ırkcılar alçaktır! - yusufdemir55

  Hiç bir ırk, diğer ırklardan ne daha üstün, ne daha aşağıdır. İnsanları ermeni olmakla suçlamış beyefendi. Biz, "Hepimiz Hırant'ız, Hepimiz Ermeni'yiz" derken, işte bu alçak zihniyete olan tavrımızı ortaya koymuştuk. Irklar değil, ırkcılar alçaktır. Umarım bütün ermeni yurttaşlarımız bu adamı dava edip, mahkeme mahkeme dolaştırır.