Kayak sezonu erken açılıyor

Geçen kış, karın az olması nedeniyle aralık ayının sonlarına kadar hiçbir kayak merkezinde kayak yapılamamış, birçoğu sezonu bile açamamıştı.
Haber: BEGÜM TAN / Arşivi

İSTANBUL - Geçen kış, karın az olması nedeniyle aralık ayının sonlarına kadar hiçbir kayak merkezinde kayak yapılamamış, birçoğu sezonu bile açamamıştı. Bu yılsa hava sıcaklıkları geçen yıla göre daha düşük seyrediyor. Giderek artan kar kalınlığı geçen sene zor durumda kalan işletmecilerin bu yıl yüzünü güldürüyor. Uludağ'da kar kalınlığı 32 santimetreyi bulurken Palandöken'de bir metreye yaklaştı. Kimi kayak merkezleri pistlerin kullanıma açılması için kar ezme çalışmalarına başladı, Kars Bayraktepede haftaya sezonu açıyor.
Uludağ hareketleniyor
Türkiye'nin en çok rağbet edilen kayak merkezlerinin başında gelen Uludağ'da geçen yıl aralık ayının ortalarında sıcaklık nedeniyle sürekli eriyen ve yoğun yağış altında bile ancak bir santimetreye ulaşabilen karın kalınlığı bu yıl şimdiden 32 santimetreye ulaştı. Uludağ'daki Ağaoğlu My Resort Otel'in ocak ayı rezervasyonları neredeyse doldu. Otelin önbüro müdürü Murat Pınarcı, erken rezervasyonların çok önceden başladığını anlatarak ocak ayının ikinci ve üçüncü haftasının dolu olduğunu söylüyor.
Kars en erkenci
Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Bayraktepe Kayak Merkezi'ndeki kar kalığınlığı 60 santimetreye ulaştı. Merkezde kar ezme çalışmaları başladı bile. Sarıkamış Kaymakamı Rahmi Köse gelecek hafta sezonu açmak istediklerini söyleyerek "Sezonu en erken açan lardan biri olacağız" diyor.
Çamkar Otel Genel Müdürü Mustafa Kızıl ise bu yıl karın erken yağması dolayısıyla sezonu geçen yıla göre bir ay daha erken açacaklarını belirterek, Kurban Bayramı ve yılbaşı tatili için gelen talep nedeniyle otelin dolmak üzere olduğunu söylüyor.
Bu yıl Kastamonu'ya karın erken yağması nedeniyle kar kalınlığı şehir merkezinde bile yükseldi. Şehirde geçen hafta başlayan kar yağışı, Ilgaz Kayak Merkezi'ndeki kar kalınlığını 30 santimetreye kadar çıkardı.
Palandöken'de 9 Kasım'dan beri yağan kar, kayak merkezlerindeki kar kalınlığını bir metreye kadar çıkardı. Ama Palandöken Dedeman Oteli Satış Müdürü Tuğba Eroğulları henüz pistlerde ezme çalışmalarının başlamadığını anlatırken yılbaşı sonrası erken rezervasyonın başladığını söylüyor. Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nde ise kar kalığınlığı 40 santimetreyi buldu.
İstanbul'a yakınlığı nedeniyle kayakseverlerin gözdesi haline gelen Kartepe'de kar kalınlığı 25 santimetre. Geçen kış bu dönemde 90 santimetreye ulaşan kar kalınlığının bu yıl 25 santimetrede kalması Kartepe'ye olan talebi şimdilik düşürdü. Kartepe Green Park Resort yetkilileri sezonu açmak için kar kalınlığının 1.5 metreyi bulmasını beklediklerini söylerken, şimdilik sadece otelin hafta sonlarında yoğun olduğunu dile getiriyor.
Erciyes eriyor!
Erciyes ise diğer kayak merkezleri kadar şanslı değil. Erciyes'te karlar iki gündür eriyor, sadece dağın tepesinde kar kaldı. Bölgedeki oteller kapalı, yetkili bulmak neredeyse imkânsız. Burada kayak sezonunun ne zaman açılacağı bu ay sonu belli olacak.
13 kayak merkezi var
Türkiye'de turistik kayak yapılacak 13 merkez bulunuyor. Bu merkezler, Ankara Elmadağ, Bursa Uludağ, Kayseri Erciyes, Kastamonu Ilgaz, Bolu Kartalkaya, Erzurum Palandöken, Antalya Saklıkent, Kars Sarıkamış, Gümüşhane Zigana, İzmit Kartepe, Erzincan Bolkar, Göller Yöresi Davraz ve Bingöl Kurucadağ.
Kayak yapılan yerlerin çoğu yeni sezon fiyatlarını henüz belirlememiş. Ancak gecelik konaklamada 120-225 YTL arasında değişen fiyatlar bekleniyor.