Kayaköy nasıl yok olur?

Fethiye Belediyesi'nin tarihi Kayaköy'ü 'mücavir alan'a dahil etmek için Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na başvuruda bulunması üzerine, bölge halkı karşı kampanya başlattı.
Haber: ERDOĞAN CANKUŞ / Arşivi

MUĞLA - Fethiye Belediyesi'nin tarihi Kayaköy'ü 'mücavir alan'a dahil etmek için Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na başvuruda bulunması üzerine, bölge halkı karşı kampanya başlattı.
Tarihi MÖ 3000'li yıllara dayanan ve 2 bine yakın 'Rum evi'nin bulunduğu Kayaköy'ün mücavir alana alınmasına karşı çıkan muhtar Erdoğan Kaya, "Köyümüzü peşkeş çektirmeyeceğiz" dedi. Kayaköy'ün giriş ve çıkışı 'Mücavir alan olmak istemiyoruz, köy kalmak istiyoruz' yazılı afişlerle donatıldı. Geçen ay Anıtlar Kurulu'nun Kayaköy'ü 'Dostluk ve Barış Köyü' ilan ettiğini hatırlatan Kaya şunları söyledi: "Burada 2 bine yakın tarihi 'Rum evi' ve iki kilise var. Restorasyon çalışmaları başlayacak, turizme açılacak. Bu haliyle, kültür mirası için çok önemli bir değer. Biz dostluk ve barış köyü olarak kalmak istiyoruz. Fethiye Belediyesi'nin mücavir alanı içine girersek bu özelliğimizi yitireceğiz. Çünkü rantiyecilere burası peşkeş çekilecek. Buna izin vermeyeceğiz. Bakanlıktan başvuru geri alınana kadar mücadelemiz sürecek" dedi.
Bakanlık henüz yanıtlamadı
Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı ise, Kayaköy'ün mücavir alan içine alınmasını, bir önceki muhtar ve ihtiyar heyetinin talep ettiğini söyledi. Saatçı, "Belediye meclisi de bu talebi görüşüp, uygun buldu. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na, Kayaköy'ün mücavir alan sınırlarımıza alınması için müracaat ettik. Henüz yazı gelmedi. Biz Kayaköy'ün ihtiyaçlarını bundan sonra da karşılayacağız" diye konuştu.
'Mücavir alan' ne demek?
Bir yerleşim birimini belediyenin yetki alanına sokmak anlamına geliyor. Eğer yerleşim yeri mücavir alan değilse imar yetkisi sadece Bayındırık ve İskân Bakanlığı'nda bulunuyor. Mücavir alana sokmak, imar yetkisini yerel belediyeye vermek demek oluyor.
***
Mübadeleyle boşaldı
Fethiye'ye 8 kilometre mesafedeki Kayaköy'de, yamaca dayalı yapı gruplarının tamamı 19'uncu yüzyılın ikinci yarısıyla, 20'nci yüzyılın ilk çeyreğinde iskân edilen Rumlarca yapılmış. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında Rumların Batı Trakya'daki Türklerle mübadelesi sonucu boşaltılan kentteki yapılar doğal etkenlerle tahrip olmuş. Her biri 50 metrekareden büyük olmayan, manzara ve ışık açısından birbirinin önünü kapatmayan, genellikle alt katları kiler biçiminde ikişer katlı 400 dolayında konut var. Konutların arasında
çok sayıda şapel, iki büyük kilise, bir okul ve bir gümrük binası Kayaköy'ün yapıları arasında.