Kaybolan hayata 73 bin lira...

Kaybolan hayata 73 bin lira...
Kaybolan hayata 73 bin lira...

İşini kaybeden Emine Aktan, en çok oğlu Batuhan?ın geleceği için endişeleniyor.

Otobüs şoförünün aceleciliği yüzünden düşüp sağlığından, işinden ve eşinden olan Emine Aktan, belediyeden tazminat almaya hak kazandı
Haber: ÖMÜR ŞAHİN / Arşivi

İSTANBUL - Bursa’da, şoför hatası yüzünden belediye otobüsünden düşüp kısmi yüz felçi geçiren ve sağ kulağı duyma kaybı yaşayan Emine Aktan’ın iki yılllık hukuk mücadelesi sonuç verdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi 73 bin YTL tazminata (faiziyle birlikte yaklaşık 100 bin lira) mahkûm edildi. Ancak bu para, Aktan’ı eski hayatına döndüremiyor. Çünkü o kazadan beri işsiz, bir türlü emekli olamıyor, eşinden ayrı ve borç içinde...  

Beyin travması geçirdi
Emine Aktan, dört yıl önce oğluyla birlikte bindiği belediye otobüsünden Bursa Heykel İnönü Caddesi’ndeki durakta inecekti. Açık kapıya yöneldiği anda şöför Y.B. aracı aniden hareket ettirince Aktan otobüsten yuvarlandı. Kafasını kaldırıma çarpan Aktan, beyin travması geçirip komaya girdi. Uludağ Üniversitesi Sağlık Araştırma Hastahanesi’nde yoğun bakıma alınan Aktan, altı ay sonra yaşama dönse de, sağ kulağında orta derecede sağırlık, yüzünde felç ve sağ gözünde yüzde 20 görme kaybıyla yaşayacaktı. Adli Tıp, Aktan’a yüzde 22.77 engelli raporu verdi.
Yaşadıkları bununla bitmedi. Aktan hastaneden çıkıp işine döndükten sonra, 13 yıldır santral görevlisi olarak çalıştığı şirketten, emekliliğine bir buçuk yıl kala çıkarıldı. Emine Aktan’ın eşi Zihni Aktan’ın verdiği bilgiye göre, hastane masrafları yaklaşık 40 bin TL tutmuş, aile ekonomik sıkıntıya girmişti. Borçları giderek birikti, ödenmez hale geldi. 
Aktan, bu arada belediye aleyhine Bursa 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme iki yıllık yargılamanın ardından, 20 Ocak 2009’da görülen son duruşmada belediyeyi, Emine Aktan ve eşi Zihni Aktan’a 73 bin TL tazminat ödemeye mahkûm etti. Çiftin alacağı para, yasal faiziyle birlikte yaklaşık 100 bin lirayı bulacak. Dava iki yıllık hukuk mücadelesinin sonunda kendi lehlerine sonuçlansa da Aktan ailesi hak kazandıkları tazminata pek sevinemiyor. Çünkü aradan geçen üç buçuk yıla rağmen Emine Aktan’ın sağlık durumunda belirgin bir gelişme gözlenmediği gibi, psikolojik durumu da hayli bozulmuş. 

‘Emekliliğimi istiyorum’
Geçim sıkıntısı eşiyle ayrılma noktasına gelmelerine yol açmış. Aktan, olayı hatırlamak istemediğini belirterek “Güzel bir hayatım vardı. Şimdi hiçbir şeyim kalmadı. Eşim yanımda yok. Kendilerinden birine bir şey olsa böyle mi davranılır? Emekliliğimi istiyorum. Çok iş aradım, arıyorum, bulamıyorum” diyor.