Kaybolmanın öyküsü

Binlerce kişinin yaptığı aramalara karşın Samanlı Dağları'ndaki ormanda kaybolan üç yaşındaki Cem'in izine rastlanamadı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

KOCAELİ - Binlerce kişinin yaptığı aramalara karşın Samanlı Dağları'ndaki ormanda kaybolan üç yaşındaki Cem'in izine rastlanamadı. Cem'den, akrabaları dışında herkes umudunu kesti ve bölgeyi terk etti. Kaderiyle baş başa kalan Şen ailesi, aynı zamanda yaşadıkları toprakların çok uzağında geçimini arayan mevsimlik işçilerin sosyal dramını yaşıyor.
Şen ailesi, her yıl mart ayı geldiğinde, eşyalarını ve katırlarını kiraladıkları kamyonların kasasına yüklüyor. Adana 'nın İmamoğlu ilçesindeki köylerinden, ucuz işgücü olarak batıya hareket ediyor.
Veli, Tuncer ve İlker Şen kardeşler aileleriyle birlikte önce Antalya Umluca'daki ormanda bir buçuk ay çalıştı. Ardından ikinci durakları Kocaeli'nin Yuvacık ilçesine bağlı Servetiye Köyü yakınlarındaki ormanlık alandı.
Orman Bakanlığı'nın belirlediği kesilecek ağaçların ihalesini alan Kadir Çeliker ile pazarlıklar yapıldı ve kişi başına günlüğü 5 milyon liradan anlaşıldı. Üç aile çadırlarını kurdu. Anne ve babaların çalıştığı orman, yalnız kalan küçük çocuklar için ise bir tehlike demekti.
Veli Şen ve Nilgün Şen, 4 yıl önce ikisi de henüz 15 yaşındayken evlendirilmişti. Bir yıl sonra da çocukları Cem dünyaya gelmişti.
İki çocuklu iki çocuk!
Henüz kendileri çocukken, anne ve baba olmanın sorumluluğunu üstlenmişlerdi. Üstelik Cem, ormanda büyüyordu. Geçen pazar günü babası Veli Şen ile annesi Nilgün Şen, çadırı kurmaya çalışırken Cem, ateşin başında yaşıtı olan yeğeniyle oyun oynuyordu.
Birden yağmur yağmaya başladı ve sis bastırdı. Cem, yeğeni Aynur'un yanında ayrıldı, çadırlarına doğru yürüyerek, sisin içinde kayboldu. Kısa bir süre sonra Cem'in kaybolduğunu fark eden aile çocuklarını ormanda aramaya başladı. Jandarmaya haber verilince Türkiye'nin en kapsamlı arama-kurtarma çalışmalarından biri başladı.
Her yer didik didik arandı
Cem'in kayboluş öyküsünün medyada yer almasının ardından onlarca gönüllü arama kurtarma ekibi, askerler, köylüler ve sivil savunma ekipleri, bölgeye akın etti. Mevsimlik işçi ailenin kurduğu çadırların yanına, arama-kurtarma ekiplerinin onlarca çadırı eklendi. Çok sık bitki örtüsü ile kaplı ormanda 40 kilometrekarelik bir alandaki, ayı inleri, çukurlar, vadiler, dere yatakları yaklaşık bin kişi tarafından didik didik aradı. Cem'in izine rastlanmayınca çalışmalar dün bitirildi. Şimdi Cem'in yeğenleri 2 yaşındaki Hazal ile 3 yaşındaki Aynur, aynı yerlerde oynamayı sürdürüyor. 20 yıldır mevsimlik işçi olarak çalışan Cem'in dedesi Hasan Nezir Şen, mevsimlik işçi olmaktan başka şanslarının olmadığını söylüyor.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Antalya