Kaybolmayan uzaktan kumanda!

Kaybolmayan uzaktan kumanda!
Kaybolmayan uzaktan kumanda!

Galatasaray İlköğretim Okulu öğrencileri buluşlarını Cahit Arf Bilim Şenliği?nde sergiledi. Çocuklar, günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara ?Bu neden daha önce düşünülmedi? dedirten çarpıcı çözümler üretti. FOTOĞRAF: SİBEL KURTOĞLU / AA

İSTANBUL - Balığı yakalayınca sinyal veren elektronik olta, tek kolu olanların kullanımı için çatal-bıçak, denizdeki kirli atığı ayrıştıran arıtma gemisi, gıdalarda radyasyon olup olmadığını ölçen radyasyon savar... İlköğretim okulu öğrencilerinin buluşları görenleri şaşırttı.
Galatasaray İlköğretim Okulu öğrencileri, buluşlarını Cahit Arf Bilim Şenliği’nde sergiledi. Bir dönem Galatasaray Lisesi’nde öğretmenlik yapan, ünlü matematikçi Cahit Arf’ın adına düzenlenen şenliğe 200’e yakın öğrenci 51 projeyle katıldı.
 Kaybolmayan uzaktan kumanda: 2. sınıf öğrencisi Birge Mine Gümüş, aletin nasıl çalıştığını anlattı: “Televizyon üzerine yerleştirilen sistemin butonuna basınca gönderilen sinyal, uzaktan kumanda üzerinde bulunan sistem tarafından algılanıyor, kumanda ışık ve sesle yerini belli ediyor.”
Şemsiyeli dondurma: 1. sınıf öğrencisi Duru Yurdakul erimeyen dondurma projesiyle şenliğe katıldı. Dondurmayı güneşten koruyacak külah üstü şemsiye ve dondurma toplarının altına yerleştirilen buz sistemine dayanan proje hakkında bilgi veren Yurdakul, “Dondurma yerken hızla eridiği için bu projeyi geliştirdim. Projem sayesinde dondurma erimiyor” dedi.
Kibritli mum: 1. sınıf öğrencisi Ecem Bilen “Yaşlılar ve sakatlar yerlerinden zor kalktıkları için ve karanlıkta  mumu zor buldukları için bu projeyi geliştirdim. Bu fosforlu muma eriştiklerinde  üzerine yerleştirilmiş olan kibritle mumu rahatlıkla yakabilecekler” dedi.
Macunlu diş fırçası: 2. sınıf Sudem Ayaz, macunla diş fırçasını bir arada tutan aletin az yer kapladığını, macun  bitince fırçanın kullanım süresinin de bittiğini söyledi. (aa)