Kaygan tehlike

Soğuk ve kar yağışı dün yurdun büyük bölümünde yine etkili oldu. Yetkililer buzlanmaya karşı sürücülerin dikkatli olmasını ve zincirsiz yola çıkmamasını istedi.
Meteoroloji'ye göre bugün İstanbul'da kar yağışı yerini yağmura bırakacak ve sıcaklık artacak. Kar yağışı yarından itibaren yurdu tamamen terk edecek.

İSTANBUL - Kar dün, tekrar yüzünü gösterdi. Kar yağışı, Bolu Dağı'nda ulaşımı aksattı. Karyağışınedeniyle Düzce'de 160, Kastamonu'da 243, Kayseri'de 60, Sivas'ta 277 köy yolu ulaşımı kapandı. Kar nedeniyle
İstanbul'da yaşam yeniden zorlaştı. Buzlanma nedeniyle trafik sıkışıklığı yaşandı. Bugün kar yağışı beklenmiyor.
Önceki akşam başlayan kar yağışı dün devam etti. İstanbul yeniden beyaz örtüye büründü. İstanbul Valiliği Afet Yönetim Merkezi'nden olumsuz hava koşullarının don ve buzlanmaya neden olduğu, sürücülerin dikkatli olmaları gerektiği uyarısı yapıldı. Emniyet Müdürlüğü de yaptığı açıklamada,
il genelinde başlayan kar yağışından dolayı trafiğin tehlikeye düşmemesi için mecbur olmayan vatandaşların kendi otomobilleriyle trafiğe çıkmamasını istedi.
Yine zincir yok
Ancak bütün uyarılara karşın İstanbul trafiğinde sorun yaşandı. Özellikle Bağcılar, İkitelli, Küçükçekmece ve Büyükçekmece'de, kar yağmasına karşın zincir takmayan çok sayıda araç yolda kaldı. Mahmutbey gişelerinde denetim yapan trafik polisleri, Edirne yönüne giden ve bu yönden gelen zincirsiz araçları durdurarak, yola devam etmelerine izin vermedi. Bu nedenle gişelerde uzun araç kuyrukları oluştu. Haliç, Fatih Sultan Mehmet, Boğaziçi ve Unkapanı Köprüleri başta olmak üzere tüm köprü girişleri ile otoyollar da dün akşamsaatlerindenitibaren 100'ün üzerinde trafik kazası meydana geldi. Atatürk Havalimanı'nda ise yağış nedeniyle uçak seferlerinde iptal ve rötarlar yaşandı.
Kar sonrası yağmur
İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, bugün İstanbul'da kar yağışı beklenmediğini ifade etti. Yarın yağmur beklendiğini ve hava sıcaklığının yağmura rağmen hissedilir derecede artarak mevsim normallerine
çıkacağını anlatan Yıldırım, İstanbul'un doğusunda bulunan ve henüz erimeyen karın lodosla birlikte eriyeceğini söyledi. Bugün karyağışı yurdun doğu bölgelerini ve Karadeniz Bölgesi'ni etkisi altına alırken diğer bölgeler az bulutlu geçecek. Marmara ve Ege'de özellikle sabah saatlerinde sis görülecek.
Yarın ise, Marmara ve Ege bölgelerindeki az bulutlu hava yerini yağmura bırakacak. Kar yağışı yurdun kuzeydoğusundan yurdu terk ederken, Akdeniz,
İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz'e az bulutlu bir hava hâkim olacak. Salı günü de,Marmara,Karadeniz'in batısında yağmur etkili olurken, Ege'nin güneyinde ve Akdeniz'in batısında çok bulutlu hava var.