Kaygılara serbest kıyafet dar geldi

Okul kıyafetlerini yeniden düzenlenmesi hedeflenen çalıştayda kaygılar ağır bastı: Ya dini, etnik, ideolojik sembol ve renkler kullanılırsaANKARA - Okul kıyafetlerini yeniden düzenlemek üzere toplanan çalıştaydan öğrenciler için serbest kıyafet kararı çıkmasını bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak. Çalıştayda oluşturulan çalışma gruplarının hazırladığı rapordan, kıyafetlerin ‘dini, etnik, ideolojik semboller ve renkler’ içerebileceği uyarısı çıktı. Okul kıyafetinin ‘aidiyet duygusu yaratması’ açısından da gerekli olduğu savunulan raporlarda kız öğrenciler için pantolon önerildi.

Kız öğrenci için pantolon
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun açılışını yaptığı Öğrenci Kıyafetlerini Değerlendirme Çalıştayı dün sona erdi. Öğrenci kılık kıyafetlerini ekonomik, sosyo kültürel, fizisel gelişim ve eğitim boyutlarını inceleyen üç farklı komisyon raporlarını tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığına gönderdi. MEB bürokratları, sendika temsilcileri, veliler, müdürler, öğretmenler ve öğrencilerin yer aldığı komisyonlarda şu değerlendirmeler ve öneriler gündeme geldi:

AİDİYET DUYGUSU ŞART: (Sosyo - Kültürel değerlendirme komisyonu görüşü) Okul ortamında okul kıyafeti giyilmeli. Okul kıyafetleriyle ilgili yönetmelik güncelleştirilmelidir. Kılık kıyafet bir cumhuriyet projesidir. Ülkenin çağdaş toplum olma yönündeki kabul ve ilkelerine uygun olmayan biçim ve modellere yer verilmemelidir. İklimsel farklılıklarda yönetimlere inisiyatifler tanınmalıdır. Kız öğrenciler için pantolonu da içerecek alternatif modeller düşünülmelidir.

SEMBOLLER KULLANILMAMALIDIR: (Fiziksel Gelişim ve eğitim komisyonu görüşü) Öğrencilere danışılmalıdır. Kıyafetler sade, sağlığa uygun ve ekonomik olmalıdır. Ana sınıfı öğrencileri kıyafetleri serbest olmalıdır. İlköğretim 1-8. sınıflarda erkek öğrencilerde saç uzunluğu ve biçimi konusunda çevre şartlarına esneklik gösterilebilir. Kıyafetler herhangi bir dini ideolojik, etnik sembol ve renk içermemelidir. Kız öğrenciler pantolon etek giyebilmelidir.

1-5 SINIFLAR SERBEST KIYAFET OLABİLİR:(Ekonomik değerlendirme komisyonu görüşü) Kılık kıyafetle ilgili kuralları MEB belirlemelidir. Okul yönetimleri kuralların uygulanmasını ve denetimini yapmalıdır. 1-3. veya 1-5. sınıflar için serbest kıyafet uygulanmasına gidilebilir.
Hazırlanan raporlar, Bakan Çubukçu’ya sunulacak ve kıyafetlerle ilgili düzenleme daha sonra açıklanacak. Uygulamanın 2010-2011 öğretim yılında başlaması planlanıyor. (Radikal)