Kayıp 13 köylü için soruşturma başvurusu

Kayıp 13 köylü için soruşturma başvurusu
Kayıp 13 köylü için soruşturma başvurusu
AHİM'in 1994 yılında Şemdinli'de gözaltına alındıktan sonra kaybettirilen 14 köylü hakkında Türkiye'yi "etkin soruşturma yapmaması" nedeniyle mahkum etmesinin ardından, aileler harekete geçti. Köylülerin avukatı Levent Kanat aracılığıyla, şüpheli askerler hakkında yeniden soruşturma açılması talebiyle Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA – Dava dosyasına göre, 24 Temmuz 1994 tarihinde Yarbay Ali Çamurcu ve Astsubay Fatih Akça komutasındaki bir grup asker Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Ortak Köyü Ormancık mezrasına geldi. Çamurcu ve Akça’nın talimatıyla köylüler köy meydanında toplandı. İddialara göre köyde bulunan korucuların silahları toplanıldıktan sonra erkekler çırılçıplak soyuldu ve dövüldü.


BEBEKLERİNİ DÜŞÜRDÜLER


Bu uygulamaya tepki gösteren hamile kadınlar Emine Çelik ve Zübeyde Uysal Seçkin de şiddet maruz kaldı. Gördükleri şiddet nedeniyle iki kadında bebeklerini kaybetti. Hasta olduğu için köy meydanına gelemeyen Kerem İnan, Fatih Akçay tarafından kafasına nişan alınarak öldürüldü. Askerler, 7 köylüye yanına alarak köyden ayrıldı.


13 KİŞİ KAYBETTİRİLDİ


Yolda Şemdinli’den maaşlarını alıp dönmekte olan iki araç içinde bulunan köylülerin aracı yine askerler tarafından durduruldu. Bu aracın içinde bulunan 6 kişi de gözaltına alındı. Köylülere ait araçlarda yakıldı. Böylece askerler tarafından gözaltına alınan 13 köylüden bir daha haber alınamadı. Dava dosyasına göre, yapılan suç duyuları üzerine Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Savcılık yaptığı soruşturmanın devamında Yarbay Ali Çamur ve Astsubay Fatih Akçay hakkında “Taammüden adam öldürme”, “Gasp”, “Gebe kadının çocuk düşürmesine neden olmak”, “Zorla köy boşaltmak, araç yakmak” suçlamasıyla 1999 yılında fezlekede hazırladı. Savcılık, hazırladığı fezlekeyi “sanıkların asker oluşu, olağanüstü hal bölgesinde görev yapıyor” olmalarıyla gerekçesiyle Şemdinli İlçe İdare kuruluna gönderdi.


DOSYA KAPATILDI

İlçe İdare Kurulu 8 Haziran 2000 tarihinde askerler hakkında soruşturma yapılmasına gerek olmadığı yönünde karar verdi. İç hukuk yollarında sonuç alınmaması üzerine gözaltında kaybettirilen köylülerin yakınları AHİM’e başvurdu. AHİM’de 16 Nisan 2013 tarihinde, Türkiye ’yi “yeterli ve etkili bir soruşturma yürütmediği” gerekçesiyle mahkum etti. AHİM’in verdiği karardan kısa bir süre önce Türkiye’de 4. Yargı paketi yürürlüğe girdi. Pakete göre AHİM’in “etkin soruşturma yapılmadığı” yönünde bir karar vermesi halinde, talep edilmesi halinde yeniden soruşturma açılabilmesinin yolu açıldı.

AİHM MAHKUM ETTİ


AİHM’in verdiği “Meryem Çelik ve diğerleri” kararının kesinleşmesinin ardından köylülerin avukatı Levent Kanat, yeniden soruşturma açılması talebiyle Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. 4. Yargı Paketinin yürürlüğe girmesinin ardından yapılan “ilk soruşturma açılma talebi” özelliği taşıyan başvuruda, Avukat Kanat, şüpheliler yargılanmasını istedi.

CESETLERİ DE VERİN
Avukat Kanat başvurusunda ayrıca, gözaltında kaybettirilen kişilerin cesetlerine de hala ulaşılmadığını hatırlattı. Başvuruda köylülerin cesetlerinin Derecik İç Güvenlik Piyade Taburunun güney batısında bulunan bir dereye atıldığı yönünde bilgiler bulunduğu da ifade edilerek, şöyle denildi: “Müvekkillerin yakınlarının öldürülüp cesetlerinin konulduğu yerin tespiti ile cesetlerinin bulunduğu yerden çıkarılması için gerekli işlemlerin yapılmasını, bu cesetlerin talep ettikleri yerlere gömülmesinin sağlanmasına karar verilmesini talep ederiz.”