Kayıp aileleri: BOTAŞ kuyularını aç

Kayıp aileleri: BOTAŞ kuyularını aç
Kayıp aileleri: BOTAŞ kuyularını aç

?JİTEM kurbanları BOTAŞkuyularına atıldı? itirafı ?Hiç değilse bir mezar? diyen aileleri ?umutlandırdı.? FOTOĞRAF: HALİL COŞKUN / DHA

47 kayıp ailesi BOTAŞ?kuyularının açılması için başvurdu. BOTAŞ kuyularında babasını arayanların içinde AKP İl Başkanı da var

ŞIRNAK - Güneydoğu’da 47 kayıp yakını, Şırnak’ın Silopi ilçesindeki BOTAŞ kuyularının açılması için Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Başvuranların arasında 1996 yılında babası kaybolan AKP Şırnak İl Başkanı Rizgin Birlik de var. 
BOTAŞ’ın kuyuları, Ergenekon Soruşturması ve yurtdışında bulunan PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan’ın açıklamalarıyla gündeme geldi. Aygan, 1990’ların başında JİTEM adına pek çok kişi öldürdüklerini, cesetlerini de  BOTAŞ kuyularına ve yol kenarlarına attıklarını iddia ediyordu.  
Şırnak Barosu Başkanı Nuşirvan Elçi, tüm bu gelişmelerin ardından kayıplarla ilgili dosyaları Cumhuriyet Savcılığı’na verdiklerini anlattı:
“Bize 60 aile başvurdu. 47 dilekçeyi verdik. Söz konusu kuyuların açılması ve cesetlerin çıkması halinde DNA testlerinin yapılmasını istedik. Biz de araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Gelecek olan başka kayıpların aileleri de savcılığa götürüp beyanlarını alacağız. Bu konuda bilgisi olan şahısların  bize ya da Başsavcılığa başvurmalarını vatandaşlarımızdan rica ediyoruz.”
AKP Şırnak İl Başkanı Rizgin Birlik, 1996 yılında kaybolan babası Halil Birlik’le ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı’na başvuruda bulunanlar arasında yer aldı.
Babası da kayıplar arasında yer alan Birlik’in adına açıklamayı AKP Şırnak İl Kadın Kolları Başkanı olan avukatı Nazan Birlik yaptı. Avukat Birlik şöyle konuştu:
“Kayıp Halil Birlik’in akrabası Mehmet Bilgiç ile Irak’a gitmek üzere 7 Kasım 1996 günü taksiyle Habur Sınır Kapısı’na gitti. Pasaport işlemlerini tamamladıktan sonra çıkış işlemlerini tamamlamak üzere son noktaya geldiklerinde, orada asker olduğu bilinen kişilerce taksi şoförü, Silopi’ye geri gönderilerek Halil Birlik ile Mehmet Bilgiç’in kendileri tarafından misafir edilecekleri söylenmiş. Bu olaydan sonra müvekkillerimin babasından bir daha haber alınamadı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde faili meçhul ve gözaltında kayıp kişilerin birçoğunun Silopi yakınlarında bulunan kuyulara atılmış olduğuna dair iddia, müvekkillerim için de en azından babalarının cesedine ulaşmak anlamında bir umut ışığı olmuştur.” (dha)