@ismailsaymaz

Kayıp davasına 'zamanında' müdahale

Kayıp davasına 'zamanında' müdahale
Kayıp davasına 'zamanında' müdahale
Kulp'ta 11 köylünün kaybedilmesine ilişkin dosya, zamanaşımından düşmesine bir gün kala savcının şüpheli general hakkında yakalama kararı çıkarmasıyla kurtuldu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır ’ın Kulp ilçesinde 1993’te Bolu Jandarma Komando Taburu tarafından gözaltına alınıp kaybedilen 11 köylüyle ilgili dosya zamanaşımından düşmesine bir gün kala kurtuldu. İki ayrı ‘kayıp’ olayını daha bu dosyayla birleştiren savcı, dönemin tugay komutanı Yavuz Ertürk hakkında ‘yakalama kararı’ çıkardı. Ertürk dün İstanbul Adliyesi’nde şüpheli sıfatıyla ifade verdi. Böylece zamanaşımı süresi kesilmiş oldu. Kayıp olayının üzerinden 11 yıl geçtikten sonra 4 Kasım 2004’te, Alaca’ya yakın Kepir bölgesinde kemikler ve uzun namlulu silah bulunmuştu. Diyarbakır İHD Şube Başkanı Selahattin Demirtaş ve bir grup köylü bölgeye giderek, kemikleri incelemiş, savcılığın emri üzerine kemikler bir çuvala doldurulup savcılığa verilmişti. Adli Tıp Kurumu’nca 2005’te verilen raporda, kemiklerden birinin Mehmet Salih Akdeniz’e, diğerinin Behçet Tutuş’a ait olduğu, ‘mevcut kemiklerin erişkin yaştaki en az dokuz kişiye’ ait olduğu belirtilmişti.

Soruşturma sürecek

Bu raporun üzerinden tam dokuz yıl geçti. Dosya yarın zamanaşımından ortadan kalkacakken dün önemli bir gelişme yaşandı. Diyarbakır İHD yöneticilerinden avukat Rehşan Bataray’ın verdiği bilgiye göre soruşturma savcısı bu olayın yanı sıra aynı ilçede 4 kişinin kaybedilmesi ve Bingöl’de bir başka kayıp vakasına ilişkin üç dosyayı birleştirdi. Üç olayda da adı geçen dönemin tugay komutanı Yavuz Ertürk hakkında yakalama kararı çıkardı. İstanbul Adliyesi’ne dün getirilen Ertürk şüpheli sıfatıyla dinlendi. Avukat Bataray, zamanaşımı süresinin kesildiğini, soruşturmanın süreceğini söyledi.

Türkiye mahkûm olmuştu


Kulp’a bağlı Alaca köylüleri 9 Ekim 1993’te, Şenyayla’dan yola çıkmış, köye doğru iniyorlardı. 11 köylü Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığı’nca gözaltına alındı. General Yavuz Ertürk komutasındaki tugay, köylüleri dokuz gün tuttu. Gözaltındakilerden biri de, 67 yaşındaki Mehmet Salih Akdeniz’di. Akdeniz’in eşi Pembe, köylülere yemek götürdüğünde, onları elleri bağlı ve yerde yatar vaziyette görmüştü. Akdeniz eşini ve on köylüyü bir daha hiç göremedi. Kaybedilmişlerdi.
Kulp Başsavcılığı ‘eylemin PKK ile bir bağı olabileceği’ savıyla, 1994’te görevsizlik kararı vererek, dosyayı Diyarbakır DGM Başsavcılığı’na yolladı. DGM ise ‘köylüleri PKK’nın öldürdüğüne dair delil yok’ diye dosyayı iade etti. AİHM, 2002 yılında Türkiye’yi ağır bir tazminata mahkûm etti.


  http://www.radikal.com.tr/115451011545103

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  çok geç kaldı ama yinede o savcıyı kutluyorum . - okkes cavus

  bizim ülkemizde faili meçhul diye bir tanım ihdas ettiler. hiç bir maktül meçhul değil. bu kelime suçluyu saklamak korumak cesaret vermek anlamını taşıyor. halbuki suçlu apaçık ortada. devletin memuru kolluk görevlisi adamları evden veya tarlasından yaylasından alıyorsun, ve bu şahıslar birden sırra kadem oluyorlar. sonra bir bakıyorsun sahiplerine görmedik duymadık bilmiyoruz diyorsunuz. halk arasında da faili bellisiz yani meçhul diyorlar. inanıyorum bu kelimeyi halk korkusundan diyor. yoksa herkes biliyor ki bu tür ölümlerin faili çırılçıplak ortada hiç kimse bunu yok sayamaz. .sayanlarda suça ortak sayılmalı. bir çirkinlik daha var, zaman aşımı. buda doğru bir yaklaşım olmasa gerek. vatandaşın oğlunu babasını kardeşini öldürmüşler, her nedense suçluyu bulamamışlar suç zaman aşımına uğramış. ne kadar abesle iştigal bir durum. suçlu bulunmamışsa devlet bundan sorumludur. devlet faili meçhulü asla kabüllenmemelidir. bir ülkenin insanları kendi devletinin görevlisi tarafından kasıtlı olarak öldürüyorsa,bu durum çok korkunç çirkin ve çok vahim. helede suçluyu bulamamış gözükmekte ikinci büyük acı. geç de olsa o savcı kardeşimi çok kutluyorum. kemiklerin failleri bulunup teşhir edilip katillik suçuyla en ağır cezayı almalı. çünki ülkemiz için kara leke bu faili belli cinayetler..........

  ZAMANAŞIMININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - m.rozbilen

  Ceza hukuku ve hemen her ülkenin ceza kanunlarında suçlarda zamanaşımı uygulaması var.Ancak bizde ceza hukukunun bir prensibinden çok kimilerinin suç işleme özgürlüğünü düzenleyen ve koruma şemsiyesi altına alan bir kuralı haline dönüşmüştür.Failleri belli faili meçhullerin soruşturmalarını yapmayarak bu yolla koruma altına alanlar bir başka suç işlemekteler.Birbirini kollama ve temize çıkarma hareketi olmuştur zamanaşımı.Soruşturulacağını bilen kişi çabuk çabuk ağır cezalık suç işleme eğiliminde olmaz.Ama "hadi aslanım,arkandayız,devlet de arkanda" deyip cesaret verilmezse ve birbirini aklama paklama hareketi olmazsa.Kulp'ta öldürülen 11 köylünün faillerinin bulunmasını candan istiyoruz.Geç de olsa sayın savcıyı bir gün farkla işi zamanaşımından kurtardığı için kutluyorum.Ne yazık ki 11 ölüye karşılık içerde olan yok.Bütün mazlumların ve özellikle Kürtlerin ahını ala ala Allah başımıza bir bela getirecek diye korkuyorum.

  Türkiye Adalet Tiyatrosu - nesimk

  Zaman aşımı 1 gün kala durdurlmuş ve adalet yerini bulacak. Bu tiyatrolar Sivas için,Maraş için, Hrant için de aynı oldu. Ceylan ÖNKOL ,ROBOSKİ için zaman aşımı ne zaman devreye girip 1 gün kala durdurulacak Tiyatrosuna DAVETLİSİNİZ.