Kayıp Diyarbakırlı askerin ailesi endişeli

Kayıp Diyarbakırlı askerin ailesi endişeli
Kayıp Diyarbakırlı askerin ailesi endişeli
İzmir'de vatani görevini yaparken 11 Haziran'dan bu yana kendisinden haber alınamayan 20 yaşındaki Diyarbakırlı er Osman Karadeniz"in ailesi hayatından endişe ediyor. Anne Rahime Karadeniz, oğlunun isteyerek askere gittiğini belirterek, "Bulunmasını istiyorum" dedi.

RADİKAL - İzmir'in Buca İlçesi Merkez Komutanlığı'nda vatani görevi yapan ve 4 aylık er olan Osman Karadeniz, iddiaya göre birliğinden Denizli'ye sürgün edildi. 11 Haziran günü ortadan kaybolan Karadeniz'den bir daha haber alınamadı. Karadeniz'in Diyarbakır'da yaşayan ailesi de çocuklarını bulmak için askeri yetkililerle yaptıkları görüşmeden bir sonuç alamadıklarını belirterek, hayatından endişe duyduklarını dile getirdi. Anne Rahime Karadeniz, oğlu için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan Ahmet Davutoğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan yardım istedi. Anne Karadeniz, “Ben oğlumu istiyorum. Askerler benim oğlumu kaybettirdi. Biz askere güvenerek oğlumuzu onlara teslim ettik. Oğlum zorla askere gitmedi, isteyerek gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'tan oğlumun bulunması için yardım etmelerini istiyorum. Ben Osman'ımı istiyorum" dedi. 

Diyarbakırlı er 10 gündür kayıp, ailesi endişeli

“BU OLAYI KARANLIK BİR OLAY OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ"

Kardeşi Osman Karadeniz ile en son 11 Haziran günü telefonla görüştüğünü anlatan abla Zozan Karadeniz ise, o günden bu yana bir daha kendisiyle görüşemediklerini söyledi. Telefon görüşmesinde Osman Karadeniz'in, Denizli'ye sürgün edildiğini anlattığını söyleyen Zozan Karadeniz, kardeşine ulaşamayınca Denizli ve Buca'daki birlikleri aradığını belirterek, olumlu bir cevap alamadığını söyledi. Zozan Karadeniz, "Bu olayı karanlık bir olay olarak düşünüyoruz. İzmir Buca'daki kışlaya gittiğimizde, 'Gidin kardeşinizi farklı yerde arayın' dediler. Farklı yer dedikleri ise, dağa gitmeyi kast ediyorlar. Askeri yetkililer, 'çocuğunuzu gidin dağda arayın, İdris Baluken sizin tanıdığınız zaten. Baluken bu konuda size cevap verir' dediler. Kardeşimin neden Denizli'ye sürgün edildiğini sorduğumuzda ise, 'Kriterlerimiz böyle' diye yanıt verdiler.  Diyarbakır'da 5 Haziran günü HDP'nin mitinginde yapılan bombalı saldırının ardından kışlada büyük bir tartışmanın olduğunu söylüyorlar. Bu iddialar, askeri yetkiler tarafından reddedildi. Tüm siyasi partilere çağrımız, kardeşim Osman'ın sağ salim bulunmasını istiyoruz. Tek sorumlu TSK'dır. Kardeşimizi bulup bize getirmeleri gerekiyor. Çok kaygılıyız. Kardeşimin başına bir şeyler getirilmiş diye endişe ediyoruz. Biz bu olayın peşini asla bırakmayacağız" dedi. (Ahmet ÜN-Serdar SUNAR/DİYARBAKIR/DHA)