'Kayıp' Emniyet'te bulundu

Bir 'gözaltında kayıp' iddiası, kayıp kişinin işkence görmüş halde Emniyet'te ortaya çıkmasıyla yeni boyut kazandı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Bir 'gözaltında kayıp' iddiası, kayıp kişinin işkence görmüş halde Emniyet'te ortaya çıkmasıyla yeni boyut kazandı. Diyarbakır'da 23 Haziran'da sivil giyimli polislerce gözaltına alındığı ailesince açıklanmasına rağmen Emniyet ve savcılığın "Gözaltında böyle biri yok" dediği Tekin Ülsen, Diyarbakır Emniyeti'nde bulundu. Kayıp kardeşini Emniyet'te teşhis eden ablası, "Kardeşim ayakta duramayacak haldeydi" dedi.
20 gün sonra
Tekin Ülsen'le ilgili iddia Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı avukat Şehmus Ulek tarafından, kayıp Ülsen'in ablası Altın'ın anlatımına dayanılarak önceki gün gündeme getirilmişti. Dernek 'gözaltında kayıp' endişesini Cumhurbaşkanlığı, İçişleri, Adalet ve İnsan Hakları bakanlıklarıyla TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na bir mektupla iletmişti. Mektupta Ülsen'in 23 Haziran'da dört kişiyle birlikte gözaltına alındığı halde, polisin gözaltını doğrulamadığına dikkat çekilmiş ve 'Yine gözaltında kayıp mı?' sorusu sorulmuştu.
20 gündür kendisinden haber alınamayan Tekin Ülsen, önceki gün Diyarbakır Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi'nde 'teşhis' yoluyla bulundu. Bu aşamaya kadar resmi mercilere tam yedi kez başvurduğunu belirten abla Saniye Altın, gelişmeleri şöyle anlattı:
"Kardeşimle birlikte toplam beş kişi 23 Haziran'da sokakta gözaltına alınmış. Bunu gören iki kişi olmasına rağmen polis doğrulamadı. Dilekçelerle başvurdum cevap
alamadım, savcılığa verdiğim dilekçemin tarihi de 28 Haziran. Gözaltını kabul etmeyen makamların resmi yanıtları avukatlarımda. 9 Temmuz'da evimi ziyaret eden kişi kardeşimle birlikte gözaltına alındığını ve aynı hücrede tutulduğunu söyledi. Ertesi gün de 10 Temmuz'da polisler kardeşimin evini basarak orada karakol kurdu, ancak gözaltını kimse doğrulamadı.
'İşkenceden tanıyamadım'
Önceki gün evime iki polis geldi.
'Gözaltında beş kişi var, sahte kimlikli. Gelin bu kişilere bakın aralarında kardeşiniz olup olmadığını teşhis edin' dediler. Emniyet'te bu kişileri gösterdiler. Aralarında kardeşimi tanımakta zorluk çektim. Yara bere yoktu ama kafasında
anormal şişlikler vardı. Burundan aşağısını tanıdım. Çok kötüydü ve işkenceden yürüyemez haldeydi. Buna tepki gösterdim. Bana 'Ne olmuş, bak kaşı gözü yerinde bir şey yok' yanıtı verdiler. Kardeşimle ancak 3-5 saniye görüşebildim. Suç duyurusunda bulundum."
Halen Emniyet'te
Abla Altın, kardeşinin Emniyet'te tutulmaya devam edildiğini belirterek, "Polislere 'Ne zaman mahkemeye çıkarırsınız?' diye sorduğumda '10 gün sonra' yanıtını verdiler. Herhalde kimliği belli olunca gözaltı süresini yeniden başlatıyorlar. Ben gözaltının neden 20 gün saklandığını ve neden bu kadar kötü davrandıklarının hesabının sorulmasını istiyorum" diye konuştu.
20 gün gözaltı olur mu?
Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'na göre, gözaltına alınan bir kişi 24 saat tutulabilir, en geç 24 saat sonra hâkim karşısına çıkarılmalıdır. Ancak toplu olarak işlenen suçlarda, cumhuriyet savcısı bu sürenin dört güne kadar uzatılmasına emir verebilir. Bu süre hâkim kararıyla en çok yedi güne kadar uzatılabilir.