@ismailsaymaz

'Kayıp göz' için, Başbakan'a suç duyurusu

'Kayıp göz' için, Başbakan'a suç duyurusu
'Kayıp göz' için, Başbakan'a suç duyurusu
Beşiktaş'ta polisin gaz bombasıyla bir gözünü kaybeden öğretim üyesi Dr. Burak Ünveren, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında suç duyurusunda bulundu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş ’ta polisin attığı biber gazı nedeniyle bir gözünü kaybeden Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi' öğretim üyesi Dr. Burak Ünveren, suç duyurusunda bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve polisler hakkında “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasında bulundu. Suç duyurusunda, “Bu ölümcül, yasaları aşan ve halk üzerinde terör yaratan polis şiddeti karşısında Başbakan veya İçişleri Bakanı müdahale etmiş olsaydı bu polisleri durdurabilirlerdi. Bu durum şüphelilerin müşterek fail olduklarını göstermektedir” denildi. Bu arada, dün 60, önceki gün 76, cumartesi günü de 110 kişinin İstanbul Emniyeti’ne götürüldüğü belirtildi.

Avukat Ayhan Erdoğan ve İlkay Bahçetepe tarafından dün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan şikayette, Ünveren’in 1 Haziran’da saat 22.00 sularında evinden gözlüğünü alarak tek başına dışarı çıktığı, Beşiktaş’a yürürken gözüne isabet eden biber gazı fişeği nedeniyle ağır yaralandığı ve sol gözünde görme kaybı yaşandığı, sağ gözünde de kayıp olacağı ifade edilerek, “Ünveren polise yönelik herhangi bir davranışta bulunmamış, hiçbir şiddet uygulayacak alet bulundurmamıştır. Hiçbir uyarıda dahi bulunmadan, direkt olarak, özellikle yüzüne gelecek şekilde biber gazı fişeği atılmıştır” denildi. Bu şiddetin sorumlusu olan polislerin suç işlediği savunularak, “Pastahanelerin hatta konutların penceresinden ev içine atabilen polis elbiseli bu kişilerin bu yetkilerini kanundan aldığını hiç kimse ileri süremez. Hak kullanımının anayasal olması yanı sıra bir an için müdahale ettikleri kabul edildiğinde dahi orantılı bir müdahaleden bahsetmek mümkün değildir. Polis halk üzerinde terör estirmiştir” denildi.

Ayrıca bol miktarda plastik merminin de kullanıldığı vurgulanarak, “Bu ölümcül yasaları aşan ve halk üzerinde terör yaratan polis şiddeti karşısında Başbakan veya İçişleri Bakanı müdahale etmiş olsa idi bu polisleri durdurabilirlerdi. Bu durum şüphelilerin müşterek fail olduklarını göstermektedir” denildi.