Kayıp işadamı iskeletteki platinden teşhis edildi

Beş yıldır kayıp olan işadamı Sezai Rahmi Özden'in kimliği, yedi yıl önce vurulduğunda sağ bacağına takılan platinden belirlendi. Teşhis, DNA testiyle kesinleştirilecek.


TAYLAN YILDIRIM

Özden, 2004 yılında, Aliağa’daki Sözden Demircilik ile Ege Metal’i (Say Metal) sattıktan sonra kaybolmuştu. Özden’in fabrikalarına Erol Evcil’in el koyduğu öne sürülüyordu.
Aile geçtiğimiz günlerde mahkemeye gidip Özden için ‘gaip’ kararı çıkartmak istedi. Eşi Zehra Özden de Başbakan Erdoğan’a mektup yazarak yardım istedi. Soruşturmayı yeniden başlatan polis, Evcil adına hisseleri satın aldığı öne sürülen eski fabrika müdürü M.E., fabrika çalışanları ve yakınları 10 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltı sayısı dün 11’e çıktı.
Sorgulama sonucu Özden’in vurulduğu; cesedinin Gaziemir’de 6. Sanayi Sitesi karşısına gömüldüğü; tabancanın denize atıldığı; Özden’in otomobilininse yakıldığı anlaşıldı.
Jandarma kayıtlarına bakıldığında, Özden’in kaybolduğu 2004 yılında Uşak’ta yakılmış bir Mercedes otomobil bulunduğu, ancak motor ve şasi numarası olmadığı için otomobilin kime ait olduğunun belirlenemediği ortaya çıktı.
Cesedin gömüldüğü söylenen yerde ise önceki gün başsız bir iskelet ve bir platin parçası bulundu. Yedi yıl önce yine bir fabrika satışı sonrası vurulan Özden’in de sağ bacağına platin takılmıştı. İskeletin gerçekten Özden’e ait olup olmadığı DNA testiyle kesinleştirilecek.
Özden’in oğlu Süleyman Özden dün sabah annesi Zehra ve kardeşi İsmail ile Emniyet’e geldi. Süleyman Özden, “Babamın yurtdışında yaşıyor olabileceğini düşünüyorduk. Ancak artık umutlarımız tükendi. İki fabrikasını ele geçirip kendisini öldürmüşler” dedi. İzmir Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz da soruşturmanın yürütüldüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’ndeydi. Yılmaz çıkışta “Her kim ne yaptıysa, adalet yerini bulacaktır. Kim ne yaparsa yapsın yanına kâr kalmayacaktır” diye konuştu.