'Kayıp Rus silahları PKK'da'

Rus "Novaya" gazetesi, Rus ordusunun kayıp silahlarının PKK'da olduğunu iddia etti. Gazete, 39 bin silahın hala kayıp olduğunu belirtti. Başkent Moskova'da yayımlanan haftalık Novaya gazetesi, PKK'nın elindeki bazı silahların Rus ordusuna ait olduğunu ileri sürdü.Gazete son sayısında, Rusya'daki kayıp ve çalıntı silahlarla ilgili kapsamlı bir dosya yayımladı.

Gazeteye göre, 1951-2008 yılları arasında önce Sovyet, daha sonra da Rus ordusuna ait 182 bin silahın kaybolduğu belirlendi.

Silahlar kimi zaman çatışmalar sırasında kayboldu, kimi zaman da depolardan çalındı.

Şu anda 39 bin silahın hala kayıp olduğunu belirten gazete, "Bu silahlar küçük bir iç savaş çıkarmak için yeterli" diye yazdı.

Gazeteye göre, Rusya gizli servisi FSB'nin elindeki bir raporda PKK ve Rus silahları bağlantısından söz ediliyor.

Raporda göre, Türk güvenlik kuvvetlerinin düzenlediği operasyonlarda PKK'nın elinde Rus ordusundan çalınma 26 Kalaşnikov ele geçirildi.

Gazete, "Rus silahları Kürtlerin eline nasıl geçti?" diye sordu. Ancak haberde, Rus silahlarının ne zaman yakalandığı konusunda bir bilgi yer almadı.

260 bin tirajlı Novaya gazetesinin sahipleri arasında eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov da var. Kremlin'e muhalif bir çizgi izleyen gazetenin dört çalışanı, esrarengiz cinayetlere kurban gitmişti.