'Kayıp silahlar'da Şahin ihmali

Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi, Hospro Şirketi'nce Emniyet Genel Müdürlüğü'ne
hibe edilen kayıp silah ve malzemelerle ilgili açılan...

ANKARA - Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi, Hospro Şirketi'nce Emniyet Genel Müdürlüğü'ne
hibe edilen kayıp silah ve malzemelerle ilgili açılan ve 7 yıl 6 aylık zamanaşımı süresi dolduğu için ortadan kaldırılan davanın gerekçeli kararını tamamladı. Teçhizat ve silahların ambalajdan çıkarılmaması talimatı vererek sayımı engelleyen, Antalya'daki özel harekât kursunda da sayım yaptırmayan İbrahim Şahin'in ihmali bulundu.
Eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili
İbrahim Şahin'in, 'silahların teslim alınması, sayım ve tespitinde görev ve sorumluluğu olmadığını' savunduğu belirtilen kararda, Şahin'in, İkmal ve Bakım Dairesi Başkanlığı'na, "Daireniz Depo Şube Müdürlüğü'ne teslim edilen üç kamyonluk hibe malzemelerinin orijinal ambalajı bozulmadan, Antalya'daki kursta kullanılmak üzere sevki gerekmekte. İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı'ndan temin edilen kamyonlara yüklenerek, malzemenin şoförlere zimmetiyle anılan yere sevkinin sağlanmasını arz ederim" yazısı yazdığının anlaşıldığı bildirildi.
Karara göre Hospro, kaybolan 100 adet 9 mm mikro Uzi ve 100 adet 9 mm mikro SMG marka tabancaya ilişkin paket listesini 27 Aralık 1993'te gönderdi. Silahlar 31 Aralık 1993'te İçel Gümrük Müdürlüğü'nden 88 kap
içinde alınıp, resmi plakalı TIR'la Ankara'ya
getirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden
İkmal ve Bakım Daire Başkanlığı'nca Özel Harekât Daire Başkanlığı'na yazılan 6 Ocak 1994 tarihli yazıyla Gölbaşı'ndaki özel harekâta teslim edildi. Kararda, bu tarihten itibaren silahların kaybolduğu ve 'suç tarihi olan' bu tarihten itibaren zamanaşımı süresinin geçtiği belirtildi.
Bir Baretta Susurluk'ta
Karara göre, kaybolan 10 Baretta marka tabanca ve susturucuların paket listesi 20 Nisan 1994'te gönderildi, 21 Nisan 1994'te gümrükten alınıp Ankara'ya getirildi, 26 Nisan 1994'te Antalya'daki kursa gönderildi. Suç tarihi 26 Nisan 1994 olarak belirlendi. 10 Baretta'dan, A92571 U seri numaralı silah, 3 Kasım 1996'da Susurluk'taki kazada Mercedes'te ele geçirildi, dokuz tabanca ve susturucular hakkında bilgi edinilemediği Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yazısıyla anlaşıldı.
28 Aralık 1993'ten itibaren 25 parti halinde gelen silahların sevkıyatının 20 Haziran 1994'te tamamlandığı belirtilen kararda, Şahin'in 'silahların ambalajından çıkarılmaması için talimat vererek sayımı engellemesi' nedeniyle olayda ihmalinin bulunduğu kaydedildi.