'Kayıp trilyon' sanıkları af için bastırıyor

'Kayıp trilyon davası'ndan hüküm giyen eski RP kadroları, yolsuzlukla etkili mücadele amacıyla hazırlanan yasa tasarısı kapsamında, kendilerini kurtaracak bir formül bulunması için hükümete baskı yapıyor.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - 'Kayıp trilyon davası'ndan hüküm giyen eski RP kadroları, yolsuzlukla etkili mücadele amacıyla hazırlanan yasa tasarısı kapsamında, kendilerini kurtaracak bir formül bulunması için hükümete baskı yapıyor. Bu nedenle, söz konusu tasarının Meclis'te gündeme alınması da geciktiriliyor.
Erbakan: Bu tasarı bizi kurtarmıyor
Daha önce işlenmiş yolsuzluk suçlarından verilen cezaların bir bölümü için 'Parayı öde, cezanın beşte ikisinden kurtul' düzenlemesi getiren tasarı, 4 Mayıs'ta Meclis'e sunulmuştu. Geçici maddeleri yolsuzluk hükümlüleri için 'kısmi af' getiren tasarıda, 'kayıp trilyon davası' sanıklarıyla banka hortumcuları için 'sebep oldukları zararı tek seferde ödeyenlere hapis cezalarının beşte ikisinin, taksitle ödeyenlerin de üçte birinin indirilmesi' hükmü yer aldı.
Bu arada devreye Erbakan ve eski RP kadroları girdi. Aldığı 28 aylık hapis cezasının infazından doktor raporuyla bir yıl için kurtulan Erbakan, AKP'lilere, "Tasarı bizi kurtarmıyor" mesajı göndererek, arkadaşlarını AKP'de kulisle görevlendirdi. Eski RP'liler, AKP'lilere "Hocamız,
'Hapisteki arkadaşlarınız için ne yapıyorsunuz' diye soruyor. Erbakan ve arkadaşlarının, öncelikle para ödemeden cezadan kurtarılmalarının yolu bulunsun. Bu olmazsa paranın tümü ödenince ceza ortadan kaldırılsın" dedi.
AKP ikiye bölündü
Baskı karşısında AKP ikiye bölündü. Bir grup, 'Parayı ödeyen hapis yatmasın' derken, bir grup da, 'Parayı veren hiç olmazsa cezanın bir bölümünü yatsın. Değilse kamu vicdanını rahatlatamayız' görüşünde ısrar etti. Konuyu görüşen AKP yönetimi de bir karara varamayınca, Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan tasarıyı gündeme almadı. Karar, Çin'de bulunan Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e bırakıldı.