Kayıp 'Türk gülü' Van'da yaşıyormuş

Dört asır öncesine kadar Anadolu topraklarında yetiştirilen, tohumları Avrupa'ya kaçırılarak bahçeleri süsleyen bir 'Türk gülü' bulundu.
Haber: SEBAHATTİN YILMAZ / Arşivi

VAN - Dört asır öncesine kadar Anadolu topraklarında yetiştirilen, tohumları Avrupa'ya kaçırılarak bahçeleri süsleyen bir 'Türk gülü' bulundu. Gerek Anadolu'da gerek Avrupa'da türü artık kaybolan 'Türk gülü' ne, Van'ın Bostaniçi beldesindeki mezarlıkta rastlandı.
Gülün tohumları, Anadolu'da çiçekler üzerinde araştırma yapan Fransız bitkibilimcisi ünlü Carolus Clasius tarafından 16'ncı yüzyılın sonunda Viyana üzerinden Paris'e götürüldü. Kısa sürede gösterişi ve güzelliğiyle ünü bütün Avrupa ülkelerine hızla yayılan katmerli gül, Avrupalıların bahçelerini süsleyerek 'Türk gülü' (Rose des Tures) adıyla üne kavuştu.
Anadolu'da o dönemde 'katmerli gül' olarak bilinen Türk gülü, gerek
Anadolu'da gerek Avrupa'da zamanla yok oldu. Araştırmalara rağmen bir daha bulunamayan Türk gülünden geriye sadece 16. yüzyılda dönemin ünlü ressamlarından Ali Üsküdari tarafından çizilmiş bir resmi kaldı.
Türk gülünün izini süren Van 100. Yıl Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Şevket Alp, iki yıl süren araştırmalar sonunda hedefine ulaştı. Alp, gülü Van'a 5 km. uzaklıktaki Bostaniçi beldesinde bir mezarlıkta buldu.
Alp, şunları söyledi: "Gül, Türkiye' nin sayılı değerleri arasında. Tohumları Clusius tarafından Avrupa'ya kaçırıldıktan sonra bir daha Türkiye'de izine rastlanmadı. Gülün resmine bakarak bölgede iki yıldır geniş bir araştırma yaptım. Sonunda Bostaniçi'nde bir mezarlıkta rastladım. 16'ncı yüzyıldan sonra ilk kez bu gülün fotoğrafını ben çektim. Bu kıymetli bitkinin yaygınlaşması için önlem alınmalı."