Kayıp yabancı öğrenciler bulundu

Kayıp yabancı öğrenciler bulundu
Kayıp yabancı öğrenciler bulundu
Tarihi Likya Yolu'nda doğa yürüyüşüne çıktıktan sonra kaybolan 3 öğrenciye ulaşıldı. Helikopterle bulundukları yerden alınan öğrenciler ailelerine kavuştu.

RADİKAL-Antalya'nın Kemer ilçesindeki Likya yolu yürüyüşünde kaybolan 1 İngiliz, 2 Hollandalı öğrenciye ulaşıldı. Yaklaşık bir hafta önce Tarihi Likya Yolu’nda 6 gün önce yürüyüşe çıktıkları öğrenilen 1 İngiliz, 2 Hollandalı üç öğrenci çarşamba günü telefonla kaybolduklarını bildirmişti.

Günlerdir süren arama çalışmaları sonucu dün akşam saatlerinde yerlerinin tespİt edildiği öne sürülmüştü. Öğrencilere bu sabah ulaşıldı. Bitkin olarak bulunan üçü de 22 yaşındaki İngiliz David James Alan Mackie ile Hollandalı Marje de Grott ve Frisa Ann Antony de Vries bulundukları yerden helikopterle alındı. Kent merkezine getirilen öğrenciler alilerene kavuştu.

Antalya'da kaybolan 3 yabancı öğrencinin yeri tespit edildi

GENÇLER 7 GÜNDÜR DAĞDA

Geçtiğimiz Pazar günü öğle saatlerinde Göynük Kanyonu'na giriş yaptıkları belirlenen 21 yaşındaki öğrenciler; İngiliz David Mackie, Hollandalı Frisko de Vries ve Merije de Groot, 14 Ocak Çarşamba günü 112 Acil servisi telefonla arayarak kaybolduklarını bildirmelerinden sonra Kemer çevresindeki Bey Dağları'nda aranmaya başlamıştı. 

UÇURUMUN HEMEN KENARI

Beldibi Kanyonu’nda bir uçurumun üzerindeki kayalık alanda bulunan öğrenciler, tişörtlerini sallayarak görülmelerini sağladı. Bitkin oldukları gözlenen öğrencilere, helikopterden yiyecek atıldı. İlk görsel temasın ardından bölgedeki kara ekiplerine öğrencilerin bulunduğu koordinatlar iletildi. Diğer ekiplere öğrencilerin bulunduğunu bildirmek amacıyla jandarma tarafından havaya birkaç el ateş edildi. Fiziksel temasın sağlanması için ekipler hızla harekete geçti. Öğrencilerin bulunduğu yerin sarp ve uçurum kenarı olması nedeniyle kurtarma operasyonunun helikopterle yapılmasına karar verildi.

 


"Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesindeki açıklamasına göre, Antalya 112 Acil Çağrı Merkezi’ne çarşamba günü kayıp ihbarının yapıldığı belirtilirken, Kemer’deki aramalar cuma günü öğle saatlerinde başladı. Arama çalışmalarında Kemer Jandarma Garnizon Komutanlığı ekipleri, afad Kurtarma ekibi Kemer ilçesine bağlı Kuzdere Mahallesi sınırları içindeki tepelerde aramaya başlarken, konyaaltı İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı Çakırlar Karakolu ekipleri de Hisarçandır yakınlarındaki verici istasyon çevresinde arama çalışmaları başlatılmıştı.

TERMAL KAMERA TESPİT ETTİ

Kayıp öğrencilerle ilgili sevindirici haber, bu sabah saat 09.50 sıralarında geldi. Aralarında Kemer İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Yasin Berçin ile AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül’ün de bulunduğu polis helikopterinin termal kameraları, öğrencilerin bulunduğu noktayı tespit etti. Hemen ardından öğrencilerle helikopterdekiler arasında görsel temas sağlandı.

 İL JANDARMA'DAN AÇIKLAMA

Antalya İl Jandarma Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 16 Ocak saat 12.20 sıralarında 112 Acil Çağrı Merkezi'nin, İngiltere Konsolosluğunca aranarak 1 İngiliz ile yanında bulunan 2 Hollanda vatandaşının 10 Ocak'ta Antalya ili Kemer ilçesine geldikleri, 14 Ocak tarihinde uçakla geri dönmeleri gerekirken dönmedikleri ve kayıp olduklarının bildirildiği belirtildi.

Açıklamada şunlara vurgu yapıldı:  "Aynı gün saat 15.30 sıralarında kayıp şahıslardan David James Alan Mackie (1993) isimli İngiliz 112 Acil Çağrı merkezini arayarak, Marije de Groot ile Friso Anne Antonyde Vries isimli 2 Hollanda vatandaşı arkadaşı ile birlikte 10 Ocak tarihinde Antalya ili Kemer ilçesine geldiklerini, Göynük kanyonunda bulunan tarihi Likya Yolunda (5) gün süre ile doğa yürüyüşü yaptıklarını, ancak yollarını bulamamaları sonucu kaybolduklarını, herhangi bir sağlık problemlerinin olmadığını ancak yiyeceklerinin bittiğini bildirmiştir.

SÜRPRİZ TELEFON

Kayıp şahısların bulunabilmesi maksadıyla; 16 Ocak tarihinden itibaren (4) gün süre ile Antalya il J.K.lığı 3’üncü İl J.K.Yrd. J.Yb. Fatih Üstündağ emir komutasında; Ankara Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığından 30 personelden oluşan 3 Dağ Arama Kurtarma Timi, Akseki J.Komando Tb.K.lığından 75 personelden oluşan 1 J.Komando Bölüğü, 45 Jandarma Personeli, 30 AFAD Personeli, Antalya Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi ve 60 gönüllü vatandaşın katılımı ile aramalar yapılmış, bugün saat 09.50 sıralarında Kemer ilçesi Beldibi kanyonunda Antalya İl Emniyet Müdürlüğü helikopteri ile Kemer İlçe J.Komutanı Yasin Berçin Yüzbaşı’nın keşfi sırasında bulunmuşlardır."


BÖCEK YİYEREK HAYATTA KALDILAR'

Kemer Devlet Hastanesinde görevli Dahiliye Uzmarı Dr. Levent Mumbuç, Göynük Kanyonu'nda kaybolduktan sonra bulunan bir İngiliz, 2 Hollandalı gencin sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi. Mumbuç, hastanenin acil servisi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 gencin de müşahede altında tutulduğunu belirtti. Gençlerin kendileriyle iletişim kurduğunu, oldukça mutlu olduklarını dile getiren Mumbuç, "Hiçbir sağlık problemleri yok. Vücutlarında herhangi bir kesi ya da darp bulunmuyor" dedi.

Gençlerin bir süre daha hastanede tedavi altında kalacaklarını bildiren Mumbuç, şöyle konuştu: "3 gün boyunca nehir suyu içerek sağlıklı kalmışlar. Çeşitli böcekler ve küçük meyvelerle beslenmişler. Bunlar, onlar adına olumlu sonuçlar vermiş. Soğuk havada geceleri birbirlerine sarılarak ısılarından faydalanmışlar. Hayatta kalmayı başarmışlar. Kaslarında zayıflama ve halsizlikleri var."

SAHİL GÜVENLİKTEN AÇIKLAMA

Sahil Güvenlikten yapılan açıklamada "Bulduktan sonra bizler de çok mutlu olduk. Nihayetin kurtarma harekatını başarı ile yaptık çok mutluyuz. Bölge hareket için riskli bir bölgeydi ve görülme ihtimalleri çok düşüktü. Biz gördüğümüzde de hareket edemiyorlardı. Görmemiz çok zor oldu. Harekat zorluydu ancak başardık. İlk görüntüyü polis helikopteri aldı ve yiyecek attı" denildi.  Kurtarma ekipleri de "Süreç çok iyi yönetildi. Hava bozuyordu kaygılarımız vardı. Bulduktan sonra sahil güvenlik pilotlarımız devreye girdi" dedi. 

KAYMAKAM: MEVSİM KOŞULLARI ÇOK ACIMASIZ
Kaymakam Serdar Cevheroğlu, "Arazi ve mevsim koşulları çok acımasızdı. Bu kurtarma Türkiye Cumhuriyeti'nin başarısı oldu. Antalya Valimiz harakatı başından beri takip etti. Saolsunlar herkes yardımcı oldular." dedi.