Kayıp yakınları yine meydanda

Yakınlarını gözaltında kaybedenler, Galatasaray Lisesi önünde yıllar sonra yeniden bir araya geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Uluslararası Kayıplarla Mücadele Komitesi gibi...

İSTANBUL - Yakınlarını gözaltında kaybedenler, Galatasaray Lisesi önünde yıllar sonra yeniden bir araya geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Uluslararası Kayıplarla Mücadele Komitesi gibi gruplara üye kişilerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 60 kişi, 10 yıldır kayıp olanlardan haber alamadıklarını söyledi. 17-25 Mayıs tarihlerinin Türkiye Kayıplar Haftası olduğunu belirten İHD İstanbul Yönetim Kurulu üyesi Leman Yurtsever, kayıpların akıbetleri konusunda bilgi edinmek istediklerini ifade etti. Daha sonra ellerinde kayıp olan yakınlarının fotoğraflarını taşıyan aileler oturma eylemi yaptı, daha önce pek çok gözaltının yaşandığı Galatasaray Lisesi önüne ve duvarına karanfiller bıraktı.
Kayıp yakınlarının oturma eylemleri 27 Mayıs 1995'te başladı. Her cumartesi günü saat 13.00'te Galatasaray Lisesi'nin önünde buluştukları için 'cumartesi anneleri' olarak adlandırıldılar. Eylemlerinin 170. haftasından itibaren polisin müdahale ettiği kayıp yakınlarının son eylemi 13 Mart 1999'da yapılmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7468257468250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.