Kayıp yakınlarından 'Barış zinciri' eylemi


Kayıp yakınlarından 'Barış zinciri' eylemi

Kayıp yakınlarından 'Barış zinciri' eylemi
Diyarbakır'da kayıp ve faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin yakınları bugün 17'nci hafta eylemlerini gerçekleştirirken, babası kaybolduktan 5 ay sonra dünyaya gelen 12 yaşındaki Hebun Özdemir, babası Hüseyin Özdemir'in fotoğrafını taşıdıFaruk BALIKÇI- Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR


Eylemciler, el ele tutuşarak barış zinciri oluştur.
Diyarbakır’da kaybolan ve faili meçhul cinayete kurban gidenlerin yakınları Koşuyolu Parkı Yaşam Anıtı önünde her Cumartesi günü gerçekleştirdikleri eylemin 17’ncisini yaptı. Ellerinde kayıpların fotoğraflarını taşıyan kayıp yakınları 5 dakikalık oturma eyleminde bulundu. Diyarbakır’ın Bağıvar Beldesi’nde 26 Aralık 1997 yılında gözaltına alındıktan sonra kaybolduğu belirtilen Mehmet Özdemir’in 12 yaşındaki oğlu Hebun Özdemir basına tanıldı. İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Burhan Zorooğlu, Hebun’un babası gözaltına alındıktan 5 ay sonra dünyaya geldiğini ve babasını hiç görmediğini belirtti. Zorooğlu, “Yetkililer, gözaltına alınmadığını belirttiler. Ancak gözaltına alındığına dair kaşe İHD kayıtlarında mevcuttur. Binlerce kayıp ve faili meçhul cinayetin kimler tarafından işlendiğini İHD ve mağdur aileleri biliyor. Devletin Kürt sorununa bakış açısından kaynaklar acılar çekildi. Son dönemde ise umut verici açıklamalar bizleri umutlandırdı. Mağdurlar, faillerini affetmeye hazırdır. Yeterki yetkililer bu sorunun çözümünde olumlu adım atsınlar” dedi.

BARIŞ ZİNCİRİ OLUŞTURDULAR
Daha sonra, kayıp yakını aileler ile siyasi parti ve dernek temsilcileri anıt önünde elele tutuşarak barış zinciri oluşturdular. İHD, Alevi Bektaşi Federasyonu, DTP, EMEP, ESP, Halkevleri, Mazlum-Der, KESK, ÖDP, SDP, SP, TTB, TİHV, 78’liler girişimi, Yeşiller Partisi adına basın açıklamasını okuyar İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, “Fırat’ın doğusunda yaşananları dünyanın, Türkiye’nin görmesi için buradayız. Dili, kültürü inkar edilen, sözde vatandaş görülen, köyleri boşaltılıp kendi ülkesinde sürgün edilen Kürtlerin insanca ve eşit yurttaş yaşaması için buradayız” dedi.

ERGENEKON DAVASI SULANDIRILIYOR
Erbey, hükümet yetkililerinin Ergenekon davasını sadece kendi iktidarlarına karşı suç işlediğini iddia ettiklerini tasfiye etme düşürcesinden hareket ettiği belirtilerek, “Ergenekon davası sulandırılmaya çalışılmakta, buzdağının görünmeyen kısmının ortaya çıkarılması engellenmek istenmektedir. Bu nedenle Fırat’ın doğusunda yaşanan hak ihlalleri belirlenip bunlarla yüzleşilmeden gerçeklerin ortaya çıkarılamayacağını düşünüyoruz” dedi.