Kayıpları 'Tim' bulacak

Kayıpları 'Tim' bulacak
Kayıpları 'Tim' bulacak
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesindeki yurtdışından getirilen özel eğitimli arama köpeği "Tim", kaybolan kişilerin daha hızlı bulunmasına katkı sağlayacak.

RADİKAL - Yurtdışından getirilen özel eğitimli Belçika Malinois cinsi arama köpeği "Tim", kaybolan kişilerin daha hızlı bulunmasına yardımcı olacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığınca, kayıp kişilerin daha çabuk bulunabilmesi için yurt dışından 5 eğitimli arama köpeği getirildi.

Köpekler, emniyetin Ankara Köpek Eğitim Merkezi tarafından 20 ilde eğitimden geçirildi.
Koku alma ve iz sürme yetenekleri üst düzeyde olan köpeklerden biri, İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro Amirliğine teslim edildi.

Malinois cinsi köpeğin, kayıp insanları bulmak için 1,5 yıl eğitim aldığı öğrenildi. İstanbul dışında, Marmara Bölgesi'ndeki diğer illerde de kayıp aramalarına destek verecek olan "Tim" adlı köpek, giysilerini kokladığı kişilerin izini sürebiliyor.
Kaybolan kişinin geçtiği yerleri de tespit edebilen "Tim", yaz döneminde artan kayıp müracaatlarında, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne katkı sağlaması bekleniyor.

Belgrad Ormanları'nda yapılan arama kurtarma eğitimlerini takip eden AA ekibi, "Tim"in, kaybolan bir kişiyi, elbisesini kokladıktan sonra iz sürerek kısa sürede bulmasını görüntüledi.
AA