Kayış iptal davası açtı

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Nuri Kayış, RTÜK'ün Almanya'nın Sesi ve BBC World'un Türkçe yayınlarının...

ANKARA - Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Nuri Kayış, RTÜK'ün Almanya'nın Sesi ve BBC World'un Türkçe yayınlarının durdurulması kararının iptalini istedi.
Kayış dünkü açıklamasında, Ankara Nöbetçi
İdare Mahkemesi'ne başvurarak, Almanya'nın Sesi ve BBC'nin Türkçe yayınlarının durdurulması ile ilgili RTÜK kararının iptalini istediğini bildirdi. Kararla ilgili olarak yürütmenin durdurulmasını da isteyen Kayış, kararın 'Anayasa'ya, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne, Avrupa İnsan Hakları Sözlemesi'ne, Sınır Tanımayan Televizyon Direktifi'ne, Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözlemesi'ne açıkça aykırı olduğunu' belirtti.
"Bu hukuki belgelerde açıkça görüldüğü gibi çağdaş devletin görevi, haber alma ve düşünceleri yayma özgürlüğünü güvence altına almak olmalıdır" diyen Kayış, medyada çok sesliliğin sağlanması gerektiğini, bu kararla halkın, haber alma yönündeki alternatif kaynaklarını da yitireceğini belirtti.
Kayış, RTÜK'ün kapatma kararının, önceki kararlarla çelişki taşıdığını belirterek şöyle dedi:
"Karar diğer sakıncaların yanı sıra Türkiye'yi dünyada da zor durumda bırakacak, haberleşme özgürlüğü olmayan, antidemokratik,
sansürcü bir ülke konumuna getirecek. Türkiye yabancı radyoların yayınını keserse, Avrupa ülkeleri de Türk televizyon ve radyolarının yayınlarını kısıtlayabilir. Üst Kurul kararının önümüzdeki günlerde böyle bir sonuç doğurması muhtemeldir."