Kayıt ve bağış kavgası başladı

Yeni eğitim yılı takvimine göre bazı illerde lise kayıtları başladı. Eğitim-Sen Başkanı Dinçer: Zorla bağışa göz yumulmasın.

ANKARA- 2004-2005 eğitim-öğretim yılı kayıt takvimine göre bazı illerde liselere kayıtlar başladı. İlköğretim okullarına kayıtlar da 23 Ağustos'ta başlayacak. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, kayıt sırasında bağış adı altında para alınmasına göz yumulmamasını istedi.

 • Fen, Anadolu, Anadolu öğretmen liseleri ve sosyal bilimler lisesine kesin kayıtlar, 12-15 Ağustos arasında olacak.
 • Anadolu mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları, Anadolu imam-hatip liseleri, sağlık meslek liselerine kayıtlar 16-20 Ağustos arasında yapılacak.
 • Yabancı dil ağırlıklı liselere (süper liseler) ön kayıt için, 24-31 Ağustos arasında milli eğitim müdürlüklerine başvurulacak. Kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin listeleri, 2 Eylül'de ilan edilecek. Kayıtlar, 4 Eylül'de yapılacak. Süper liselere gelecek yıl için 64 bin 620 kontenjan ayrıldı.
 • Yetenek sınavları Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ve İzmir Işılay Saygın Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde 9-11 Ağustos'ta yapılacak. Sonuçlar 13 Ağustos'ta açıklanacak.
 • Diğer Anadolu güzel sanatlar liselerinde 16-18 Ağustos'ta yetenek sınavı yapılacak, sonucu 20 Ağustos'ta açıklanacak.
  Öğrenciler 13 Eylül 2004 Pazartesi günü ders başı yapacak. Yarıyıl tatili, 24 Ocak-6 Şubat 2005 arasında yapılacak.
  'Aileler para vermesin'
  Kayıtlar başlarken Eğitim-Sen Genel Başkanı Dinçer, bağış adı altında zorla para toplanmasına karşı çıkarak Milli Eğitim Bakanlığı'na şu uyarıyı yaptı: "Kayıt parasının yasak olduğunu ifade eden yetkilileri, bağış adı altında zorla para alımını engellemeye davet ediyoruz. Artık 'Biz bu filmi görmüştük' demek istemiyoruz. Velileri de çocukları için en temel hak olan parasız eğitim hakkını sahiplenmeye ve kendilerinden bağış adı altında zorla alınmaya çalışılan paraları ödememeye çağırıyoruz."
  Eğitim yardımları belirlendi
  Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu, yoksul ailelerin çocukları için 2004-2005 öğretim yılında verilecek karşılıksız eğitim yardımı miktarlarını belirledi. Eylülden itibaren bu durumdaki ailelerin ilköğretime devam eden kız çocukları için aylık 20 milyon lira, erkek çocukları için aylık 16 milyon 500 bin lira; ortaöğretime giden kız çocukları için aylık 35 milyon lira, erkek çocukları için 25 milyon lira verilecek. (Radikal, aa)