'Kayıtlı kuyutlu' fuhuş çetesi!

'Kayıtlı kuyutlu' fuhuş çetesi!
'Kayıtlı kuyutlu' fuhuş çetesi!
İstanbul'da fuhuş operasyonu yapan polis, 'bir şirket gibi' yapılanan, farklı kişilerle konuşmak için 3 ayrı cep telefonu kullanan, müşterileri 5 yıl geriye dönük kayıt altına alan fuhuş çetesini çökerttiğini açıkladı.

İSTANBUL - İstanbul'da fuhuş operasyonu yapan polis, liderliğini biyoenerji ile uğraşan yabancı uyruklu bir kadın ile yardımcısının yaptığı iddia edilen çeteye yönelik baskınlar düzenledi. 'Bir şirket gibi' yapılandığı açıklanan şebeke üyelerinin hepsinin farklı kişilerle konuşmak için 3 ayrı cep telefonu taşıdıkları öğrenildi. Şebeke liderinin kadın isteyen müşterileri daha sonra arayarak, gelen kadınla ilgili bir şikayetleri olup olmadığını sorduğu, 'müşteri memnuniyetini ölçtüğü' öne sürüldü. Şebeke lideri olduğu belirtilen kişinin evinde yapılan aramada ise yaklaşık 150 bin lira para ve geçmiş 5 yıla dönük müşteri kayıtlarının bulunduğu öne sürüldü.

"YEŞİL", "KIRMIZI", "SARI" HAT TAŞIYORLARMIŞ 
Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri yaklaşık 6 aylık telefon dinlemesi ve fiziki takibin ardından 4 gün önce aralarında bir otelin de bulunduğu 36 adrese baskın yaptı. Baskınlarda aralarında çete liderleri oldukları açıklanan D. V. ile S.B.'nin bulunduğu 57 kişiyi gözaltına alındı. Evlerde yapılan aramalarda bir miktar uyuşturucu madde bulundu. Yapılan soruşturmada D.V.'nin ülkesinde biyoenerji faaliyeti yaparak çalışırken 6 yıl önce Türkiye 'ye geldiği ortaya çıktı.
Ahlak ve Kumar Büro Amirliği ekiplerinin fiziki ve teknik takip sırasında şebeke elemanlarının hepsinin 3'er telefon ve hat taşıdıklarını tespit etti. Şüphelilerin bunlardan "Yeşil hat" adını verdikleri telefon numarası ile sadece çete liderleri ile görüştükleri öğrenildi. Fuhuş amaçlı olarak çalıştırılan kadınların kendilerini müşteriye götürecek şebekenin şoförlerini ise, "Kırmızı hat" olarak adlandırdıkları telefondan aradıkları belirlendi. Yabancı uyruklu kadınların yanlarında taşıdıkları "Sarı hat" olarak adlandırdıkları üçüncü telefondan ise sadece müşterileriyle konuştukları öğrenildi. 

YANLIŞ HAT KULLANANLARA CEZA YAZIYORLARMIŞ 
Polis bu hatları gerektiği gibi kullanmayan kadınlara çete tarafından para cezası kesildiğini de tespit ettiğini açıkladı. Bazen aramamaları gereken hattan arama yaptığı tespit edilen fuhuş yapan kadınlara çete lideri tarafından atılan cep telefonu mesajlarında, "Yanlış hat kullandın. Hemen yanıma gel cezanı öde" yazdığı belirtildi. 

KADINLARI GÜZELLİKLERİNE GÖRE SINIFLANDIRMIŞLAR 
Öte yandan organize şekilde fuhuş yapan çetenin pazarladığı kadınları "A", "B" ve "C" klasmanlarında sınıflandırdığı öğrenildi. Güzelliklerine göre yapılan sınıflandırmada A sınıfındaki kadınların 400 dolar, B sınıfındaki kadınların 300, C sınıfındaki kadınların ise 200 dolar karşılığında pazarlandığı belirlendi. 

'MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ' KONTROL EDİYORLARMIŞ 
Emniyet Müdürlüğü'nde fuhuş çetesi şemasında 'çete lider yardımcısı' olarak görülen Swetlana B.'nin kadın gönderdiği müşterilerini birkaç gün sonra arayarak memnuniyetlerini ölçtüğü de öne sürüldü. Müşterilerini telefonla arayan Swetlana'nın önce onlara gelen kadından memnun olup olmadıklarını sorduğunu bir şikayet varsa not aldığı belirtildi. Polis fuhuş çetesi yapılanmasında 3 müşteriden kötü not alan yabancı uyruklu kadınların organizasyondan çıkarılarak ülkelerine gönderildiğini tespit etti. 

ŞEBEKENİN ŞİFRELERİ 

Polise yakalanmamak için oldukça dikkatli oldukları öğrenilen şebeke üyelerinin kendi aralarında şifreli konuştukları da ortaya çıktı. Müşterinin yanına gittiklerinde çete liderine "M" diye mesaj atan fuhuş yapan kadınların, parayı alıp yanından ayrıldıklarında bu kez "V" harfiyle mesaj attıkları öğrenildi. Çete üyelerinin ayrıca "Babuska" ve "Amas" şifrelerini kullandıkları ancak bu kodların ne anlama geldiğinin halen araştırıldığı belirtildi. 

MÜŞTERİ KAYITLARININ BULUNDUĞU BİLGİSAYAR İNCELEMEYE ALINDI 
Öte yandan organize fuhuş çetesinin 5 yıllık müşterilerinin kayıtlarının tutulduğu bilgisayar incelemeye alındı. Fuhuş çetesinin müşterilerinin detaylı kayıtlarını tuttuğu bu bilgisayarda, hangi müşterinin, hangi kadınla, hangi tarihte, hangi adreste beraber olduğu bilgilerinin bulunduğu ayrıca yapılan ödemelerle ilgili kayıtlar tutulduğu öğrenildi. Yetkililer Siber Suçlarla Mücadele Şubesi'nde bilgisayar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda müşteri bilgilerine ulaşılacağını belirttiler.
Poliste işlemleri tamamlanan şebekenin yönetici kadrosundan 27 kişi adliyeye sevk edildi. Bu kişilerden 11'u adli kontrol verilerek savcılıktan serbest kaldı. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 16 kişinin işlemlerinin devam ettiği öğrenildi. Öte yandan şebekenin sermaye olarak kullanılan 30 kadının ise sınırdışı edilmek üzere Yabancılar şube müdürlüğüne teslim edildiği öğrenildi. (Ali AKSOYER/DHA)