Kayıtsız 'cep' kalmasın

Telekomünikasyon Kurumu: Kayıtsız 12 milyon cep telefonuna uyarı mesajı gönderilecek. Buna rağmen kayıt ettirilmeyen telefonlar 14 Aralık tarihinde görüşmeye kapanacak.

ANKARA - Bütün cep telefonlarının kayıt altına alınmasını sağlayacak yeni düzenlemeler hayata geçiriliyor. Kayıt dışı olan 12 milyon cep telefonuna SMS'le kayıt işlemi için mesaj yollanacak, ardından 14 aralık 2005 tarihinden itibaren tüm kayıtsız cep telefonları görüşmeye kapatılacak.
Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, bütün cep telefonlarının kayıt altına alınmasına ilişkin yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, bu konuda yapılan hazırlıkları ve yeni uygulamaları anlattı. Türkiye'de kayıt dışı 12 milyon cep telefonu bulunduğunu, yıl sonunda bu rakamın 15-16 milyona ulaşabileceğini belirten Acarer, bugüne kadar ekonomide 3 milyar dolarlık kayıp oluştuğunu, devletin de bu işten 1 milyar dolarlık vergi kaybı bulunduğunu söyledi.
Son uyarı tarihi: 1 Aralık
Acarer, şu bilgileri verdi: Yasa 13 Temmuz 2005'te yürürlüğe girmesiyle Telekomünikasyon Kurumu'na 45 gün içinde ihbar ve bilgi merkezi işlevini yürütecek çağrı merkezi kurması ya da kurdurması görevi verdi. Teknik altyapının kuruluş çalışmaları yürütülüyor. Sistem üç GSM operatörüyle sürekli bilgi akışı sağlayacak. 28 Ağustos'ta merkez tamamlanacak. Merkezden 12 milyon kayıtsız telefona "Telefonunuz kayıtlı değil, kaydettirin" mesajı gönderilecek ve kayıt işlemi için yol gösterilecek. Kayıtsız telefon sahipleri bildirilen yere faturasıyla başvuracak.
Fatura ibraz edilemezse 5 YTL ödenerek, beş aylık zaman diliminde kayıt işlemleri yapılacak. 1 Aralık'ta kayıtsız telefonları ikinci ve son kez SMS'yle uyarılacak. 14 Aralık'tan itibaren tüm kayıtsız telefonlar GSM operatörleri aracılığıyla görüşmeye kapatılacak.
Kendiniz de öğrenebilirsiniz!
Cep telefonu kullanıcıları '*#06#' tuşlarıyla cep telefonunun seri numarasını tespit ederek, internetten 'www.imei.tk.gov.tr' adresinden de kayıtlı olup olmadığını sorgulayabiliyor. 'Kayıtlı değil' uyarısı alanlar, SMS'le uyarılmayı beklemeden, 28 Ağustos'tan itibaren kayıt işlemlerini yaptırabilecek.
Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, yasanın kayıt işlemi için öngördüğü beş aylık sürecin ardından, artık telefon satın alınmasında yeni bir prosedür uygulanacağını da belirtti. Alıcıların artık bilgilerini belgeye dayalı, eksiksiz ibraz etmek zorunda olacaklarını, SIM kart alınırken de satın alınan cep telefonunun faturasının mutlaka sorulacağını anlatan Acarer, şöyle devam etti:
"Şimdi alıcıdan çok net bilgiler istemesini sağlayacağız. Yanlış bildirimde bulunmanın ise birtakım parasal müeyyidesi olacak. Cep telefonunun kim tarafından, kime satıldığını net bir şekilde göreceğiz. İkincil düzenlemelerle de bu durumun ayrıntıları netleşecek. Cep telefonu alım-satım prosedürü belirlenecek. Cep telefonu alım-satımı belgeye dayalı sisteme oturtulacak. İkinci el cep telefonu satışlarının kayıtlı olması gerekiyor."
'İkinci el'lere özel ambalaj
Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, uygulamayla artık gasp edilen telefonun maddi bir değeri olmayacağını, bu telefonların kullanılmayacağını, telefonun gaspçı ya da hırsızların yakalanmasında araç olarak da kullanılacağını söyledi. Acarer, "Bundan sonra faturasız bir cep telefonunu almak akıl kârı değil. Hangi operatörün SIM kartını takarsanız takın, çalışmayacaktır" diye konuştu.
Cep telefonu bayilerinin kişiler arasındaki satışta aracı olarak kullanılabileceğine işaret eden Acarer, ikinci el cep telefonlarının özel ambalajlarında satılacağını, bu konuya bir düzen getirileceğini belirtti. Acarer, yasanın uygulanmasıyla Türkiye'de kullanılamaz hale gelecek kayıt dışı cep telefonlarının yurtdışına çıkarılmasının gündeme geleceğini, bunu önlemek için de komşu ülkelerle bu konuda anlaşma yapmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.