Kayıtsız kalamadılar

İçişleri Bakanlığı'nın 'polise eylemde kamera yasağı' getiren genelgesine rağmen, DEHAP Gençlik Kolları'nın yaptığı basın açıklamasını dört polis kamerası çekti.

DİYARBAKIR/ANKARA - İçişleri Bakanlığı'nın 'polise eylemde kamera yasağı' getiren genelgesine rağmen, DEHAP Gençlik Kolları'nın yaptığı basın açıklamasını dört polis kamerası çekti. Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği'nin (TMMBO) öncülüğünde Ankara'da düzenlenen eylemde de kameralı polisler vardı.
DEHAP Gençlik Kolları'nın Belediye Konukevi önünde, 'tek taraflı ateşkesin sona ermesi, yoğunlaşan operasyonlar ve Kürt sorununun demokratik çözümü için diyalog yolunun açılmasına yönelik' yaptığı basın açıklamasına, yaklaşık 100 kişi katıldı.
İçişleri Bakanı Aksu'nun bir genelgeyle, polisin Avrupa Birliği sürecine gölge düşürecek uygulamalara son vermesi amacıyla basın açıklamalarına kamera yasağı getirmesine rağmen polis, dört kamera ile basın açıklamasını görüntüledi. Basın açıklaması yapan grubun arasına dağılan sivil polisler, basın açıklamasını ve atılan sloganları tek tek kaydetti.
Genelge havada kaldı
TMMOB öncülüğündeki sivil toplum örgütleri, Abdi İpekçi Parkı'nda NATO zirvesini protesto için 'Bush'a, NATO'ya, Emperyalizme Geçit Yok' şenliği düzenledi. Burada da genelgeye rağmen, hükümet komiserleri Ümit Atalay ve Nihat Öztürk'ün talebiyle polis kamerasıyla kayıt yapıldı.
Radikal'in önceki gün 'İyi şeyler de oluyor' başlığıyla manşetten duyurduğu genelgede, "Polis ve jandarma, toplantı ve gösterilere katılanları videoyla ve fotoğraf makinesiyle fişleyemeyecek, konuşmaları kaydedemeyecek" deniliyordu.
(Radikal, dha)