Kaymakam Arıkan vahşeti anlattı: Yıldız'ı vermemeliydiler...

Kaymakam Arıkan vahşeti anlattı: Yıldız'ı vermemeliydiler...
Kaymakam Arıkan vahşeti anlattı: Yıldız'ı vermemeliydiler...
Ağrı'da yasak ilişkiye girdiği gerekçesiyle kulakları ve burnu kesilen Yıldız Akkuş'un eşi yakalanamadı. Aile meclisinden 7 kişi ise tutuklandı. Diyadin Kaymakamı, devlete sığınan Yıldız'ın aileye teslim edilmesini eleştirdi


AĞRI’da evli olduğu halde, başka erkekle ilişkiye girdiği iddiasıyla aile meclisinin aldığı karar sonrası kocası tarafından götürüldüğü arazide işkenceye uğrayan ve daha sonra öldü sanılarak bırakılan 23 yaşındaki Yıldız Akakuş’un ‘ölüm’ emrini verdikleri iddia edilen aile meclisinden 7 kişi tutuklandı. Hastanede tedavisi süren Yıldız Akakuş'a saldırı olasılığına karşı başında polis beklerken, vahşetteki sır perdesi firarda olan eşi Bayram Akakuş'un yakalnmasıyla aydınlanacak.
Yıldız Akakuş’un hastanede olayı anlatması üzerine polis tarafından gözaltına alınanlardan Akakuş ailesinin reisi Mehmet Akakuş suçlamaları kabul etmeyerek verdiği ifadesinde şunları söyledi:
“Diyadin ilçe merkezinde oturan gelinimiz yaklaşık bir ay önce eve sevgilisini alırken yakınlarımız tarafından görüldü. Bunu hisseden gelin, kaçarak jandarmaya sığındı. Jandarmanın polise teslim ettiği Yıldız, Ağrıdaki huzurevine yerleştirdi. Bunun üzerine telefonla aradığım Bayram’a karısının yaptıklarını anlatarak kendisini ilçeye çağırdım. Bayram, huzurevine giderek karısı ile görüştü. Kendisi affettiğini yuvasına geri dönmesini istedi. Yıldız’da bunun üzerine evine geri döndü. Bildiğim bu kadar.”


KAYMAKAM VAHŞETİ ANLATTI

Diyadin ilçesinde yaşanan ve insanların tüylerini ürperten olayın görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre, Yıldız Akkuş’un töre kurbanı olduğu ortaya çıktı. Diyadin Kaymakamı Ali Arıkan, görgü tanıklarının ifadelerine göre yaşanan olayı şöyle anlattı:
“Akakuş ailesi, gelinleri Yıldız’ın sevgilisini daha önce darp etmiş. Olay günü de gece saat 03.00 sıralarında aile meclisi ilçe merkezindeki evde toplanmış. Bayram’ın akrabaları Yıldız’ın elini ve ayağını tutmuş. Bayram da bıçakla eşinin kulağını ve burnunu kesmiş. Daha sonra bir otomobile bindirilen Yıldız, ilçe merkezinin dışındaki boş bir araziye götürülmüş. Burada da ‘ölüm’ emri verilen Yıldız eşi tarafından şişlendikten olay yerinde bırakılmış.”


‘AİLEYE VERİLMEMELİYDİ’

Yıldız Akakuş’un sığındığı huzurevinden eşine teslim edilmesinin büyük bir hata olduğunu kaydeden Kaymakam Arıkan şunları söyledi:
“Olay sıcaklığını koruduğu için, Yıldız aileye teslim edilmemeliydi. Savcılık tarafından huzurevine yerleştirilen bir kişi, güvenilir bir ortam oluşması halinde aileye verilmelidir. Kocanın yalvarması yeterli değildir. Sanırım arkadaşlar olaya duygusal yaklaşmış. Sorumlular hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı. Bayram Akakuş’un yakalanması için de Ağrı Emniyet Müdürlüğü tarafından özel bir ekip oluşturuldu. Soruşturma çok yönlü olarak devam ediyor. Yıldız’ın sevgilisi olduğu söylenen kişi ile herhangi bir akrabalık bağı yok.”


CEZAEVİNE KONULDULAR

Görgü tanıklarının ifadesi sonrası göz altına alınan firardaki koca Bayram Akakuş’un babası Mehmet Akakuş, kardeşleri Ümit Akakuş, Umut Akakuş ile yakınları Veli Akakuş, Aytaç Akakuş, Nurettin Akakuş ve Cengiz Arslan çıkartıldıkları mahkemece ‘adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan tutuklanarak Diyadin Cezaevi'ne konuldu.
Koruma altındaki Yıldız Akakuş’u eşine teslim etmekle suçlanan Ağrı Sosyal Hizmetler İl Müdürü Metin Ürgün ise, devlet memuru oldukları için konu ile ilgili açıklama yapamayacağını belirterek, “Olayda kurumumuzun hiçbir suçu yok” demekle yetindi.


GİRİŞİMCİ KADINLARDAN DESTEK


Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı, genç kadına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Bir insan suçlu da olsa cezasının adalet tarafından verilmesi gerektiğini kaydeden Çomaklı şöyle konuştu:
“Kocasının bu şekilde bir ceza vermeye hakkı yok. Bu olay gösteriyor ki, aile içi ve kadına yönelik şiddetle ilgili verilen eğitimlerde hala bir takım eksiklikler var. Bunun giderilmesi için devlet ve sivil toplum kuruluşları eğitimlere daha ağırlık vermeli. Dernek olarak töre kurbanı genç kadına bugünden sonraki yaşantısını sürdürebilmesi için her türlü maddi ve manevi desteği vermeye hazırız. Umarız kısa sürede iyileşir ve eski sağlığına kavuşur.”


KAPISINDA POLİS BEKLİYOR

Yaşadığı vahşete rağmen haşyata tutunan anne Akakuş’un tedavisi Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde sürdürülüyor. Hayati tehlikesi devam eden Akakuş’un, eşinin ailesi tarafından ikinci bir saldıraya uğraması ihtimali nedeniyle kapısında polis bekliyor. (dha)