@ismailsaymaz

Kaymakam, yargı kararı olmadan twitter hesabının kapatılmasını istedi

Kaymakam, yargı kararı olmadan twitter hesabının kapatılmasını istedi
Kaymakam, yargı kararı olmadan twitter hesabının kapatılmasını istedi
3 hafta boyunca telefonla ulaşamadığı Spor Genel Müdür Vekili Ömer Altunsoy'a Twitter'dan "Sen padişah mısın?" diye tepki gösterince Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine sürülen Kaymakam Kadir Güntepe, yine bir tweet vakasıyla gündeme geldi. Bu kez ismi geçmediği halde sosyal medyada paylaşılan 'yalaka' tweetine kızan kaymakam, yargı kararı olmadan bir Twitter hesabının kapatılmasını istedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Beytüşşebap Kaymakamı Kadir Güntepe, 16 askerin şehit edilmesinden sonra sosyal medyada paylaşılan, “‘Kefenimizle yola çıktık’ diyen yalaka kaymakama haber edin, şehitlerimizin sayısını, acısını. Lafla olmuyor bu işler” şeklindeki tweet’i üzerine alınıp harekete geçti. Tweet’i atan ‘miahaberleri’ başlıklı hesabın Türkiye İş Kurumu’nda çalışan Filiz Tepebaşı’na ait olduğunu saptayan Kaymakam Güntepe, kuruma yazı yazarak, kadın memurun “kendisine ve hükümete hakaret ettiğini ve memura yakışmayacak tarzda paylaşımda bulunduğunu” savundu ve yargı kararı olmadığı halde, Twitter hesabının kapatılmasını istedi. Güntepe’nin yazısıyla harekete geçen İş Kurumu, Tepebaşı’ndan “sosyal medya hesaplarını kapatıp kullanmamasını, bundan sonra bu tür yazışmalara girmemesini” istedi.

Beytüşşebap Kaymakamı Kadir Güntepe, Dağlıca’da 16 askerin şehit edilmesi sonrası Twitter hesabında, kendisinin ilçeden kaçtığını iddia eden bir kişiye “Namerdin kör kurşunundan korksaydık kefenimizle yola çıkmazdık. Burdayız ve dimdik ayaktayız. Elhamdülillah. Hadi işinize” diye yazdı. Bunun üzerine Türkiye İş Kurumu Büyükçekmece Hizmet Merkezi’nde görev yapan Filiz Tepebaşı, “miahaberleri” isimli hesabından, Güntepe’nin adını vermeksizin, “Dün twitter’da kefenimizle yola çıktık diyen yalaka kaymakama haber edin şehitlerimizin sayısını, acısını. Lafla olmuyor bu işler” diye yazdı. Tepebaşı daha sonra bir başka Twitter kullanıcısının, Konya’da milli maçı izleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, yanında şehit çocuğu olduğu halde, sevinçli anlarını gösteren tweet’ini paylaştı. Bu tweet’te “Milli maçınız batsın. Valla içim parçalandı, birilerinin vicdanı rahatlayacak diye şehit çocuğunu kullanmak nedir ya!” diye yazıyordu.

DEDEKTİF GİBİ PEŞİNE DÜŞTÜ

Tepebaşı’nın attığı ve paylaştığı iki tweet sonrası Kaymakam Güntepe, adı belirtilmediği halde harekete geçti. “miahaberleri” adı tweet hesabının Tepebaşı tarafından kullanıldığını tespit ettiren Güntepe, kadının çalıştığı Türkiye İş Kurumu Büyükçekmece Hizmet Merkezi Müdürü Hüseyin Fazlı’ya yazı yazdı. Yazısında, Tepebaşı’nın twitter’da hem kendisine, hem hükümet yetkililerine, “devlet memuruna yakışmayacak tarzda paylaşımlarda bulunduğunu” savundu. Tepebaşı’nın kimliği açığa çıktıktan sonra hesabının adını “hakaramakara” ve “epistemik” diye değiştirdiğini kaydeden Güntepe, “Bu şekilde, yaptığı olumsuz paylaşımları gizlemeye çalışmıştır. İlgili personelinizin bu sosyal hesaplarını kapatıp paylaşımlarına son vermesi noktasında gereğinin yapılmasını hassasiyetle rica ederim” dedi.

Fazlı da 14 Eylül’de Tepabaşı’nı çağırarak, bu hesapları kapatmasını içeren bir tebligatta bulundu.

Söz konusu tebligatta şu ifadeler yer aldı: “Beytüşşebap Kaymakamı Kadir Güntepe’nin göndermiş olduğu dilekçesinde sosyal paylaşım sayfanızdan hem kendilerine hem de hükümet yetkililerine memuriyet adabına yakışmayacak tarzda paylaşımlarda bulunduğunuz gerekçesiyle şikayetçi olmuşlardır. Kullanmış olduğunuz söz konusu, miahaberleri, miaforum, hakaramakara, epistemik sosyal medya hesaplarınızı kapatarak kullanılmamasını, bundan sonra da bu tür yazışmalara girmemenizi önemli rica ederim.”

AMASYA’DAN BEYTÜŞŞEBAP'A...

Kaymakam Güntepe daha önce de bir tweet mesajıyla gündeme gelmişti. Güntepe, görev yaptığı Amasya Hamamözü’nde yapılmasını planladığı spor tesisi hakkında görüşmek istediği ve 3 hafta boyunca ulaşamadığı Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Vekili Ömer Altunsoy’a yaklaşık 6 ay önce kişisel web sitesinden ve Twitter hesabından “Sen padişah mısın?” diyerek tepkide bulunmuştu. Güntepe, bu tepkisinin ardından Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine tayin olmuştu.