Kaymakamlığa yürümek isteyen Suriyelilere polis engeli

Kaymakamlığa yürümek isteyen Suriyelilere polis engeli
Kaymakamlığa yürümek isteyen Suriyelilere polis engeli
Gaziantep'in Nizip İlçesi'nde, kamplarda yer olmadığı için parklarda kalan ve havanın soğuması ile birlikte kalacak yerleri olmadığını öne sürerek Kaymakamlık binasına yürümek isteyen Suriyeliler, polis tarafından engellendi.

NİZİP - Suriye 'deki iç karışıklık ardından 1 ay önce ülkelerini terk eden yaklaşık 200 Suriyeli, Karkamış Sınır Kapısı'ndan geçerek Gaziantep'in Nizip İlçesi'ne geldi. Nizip'te bulunan çadır ve konteyner kente yer olmadığı için kabul edilmeyen çoğu kadın ve çocuk yaklaşık 200 Suriyeli ilçe merkezindeki Ganime Hatun parkında kalmaya başladı.

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Yaklaşık 1 aydan bu yana parkta kalan, Kaymakamlık ve ilçe sakinlerinin yardımlarıyla yaşamını sürdüren Suriyeliler, bu sabah kamplara alınmaları için Kaymakamlık binasına yürümek istedi. Parktan toplu halde çıkan ve Arapça slogan atan Suriyeliler'in yürüyüşü, ihbar üzerine bölgeye giden polis ekipleri tarafından Hastane Caddesi'nde engellendi.

Tercüman aracılığıyla yürüyüşlerinin kanunsuz olduğu anlatılan Suriyeliler'den, parka dönmeleri ve aralarından seçecekleri temsilcileri yetkililer ile görüştüreceklerini söyledi.

Bu sırada taşkınlık çıkaran 3 Suriyeli polis tarafından gözaltına alındı. Çoğu kadın ve çocuk Suriyeli grup ise, polisin iknası ardından kaldıkları parka döndü.

DHA - Metin İLİKSOY