Kaymakamlıkta mescit

Kaymakamlıkta mescit
Kaymakamlıkta mescit

Adana?da geçen yıl hizmete giren ancak resmen açılışı olmayan kaymakamlığın zemininde bir bölüm, mescit olarak düzenlendi.

Haber: MURAT KİBRİTOĞLU / Arşivi

ADANA - Yeni kurulan merkez Çukurova ilçesi kaymakamlık binasında bir de mescit açılması, eleştirilere neden oldu. 
Adana Kurttepe Mahallesi Süleyman Demirel Bulvarı üzerinde geçen yıl hizmete giren ancak resmi açılışı yapılmayan dört katlı Çukurova Kaymakamlığı binasında İlçe Milli Eğitim, Nüfus Müdürlüğü ve Müftülük de hizmet veriyor. Binanın zemin katında bir bölüm de mescit olarak düzenlendi. İçi halı ile döşenen mescide, Kuran okumak için de üç rahle konuldu.
Kapısına ‘Mescit’ yazılan bölümden bilgisinin olduğunu belirten Kaymakam Abdülhamit Erguvan, “Evet, kaymakamlık binamızda mescidimiz var” dedi. 

‘Çevrede iki cami var’
Eğitim -Sen Adana Şube Başkanı Boğa ise binanın 700 metre uzağında iki cami bulunduğuna dikkat çekerek, kamu binalarının işleyişinin kanunlarla belirlendiğini, ancak açılan mescitlerin bu işleyişe zarar verebileceğini öne sürdü:
“Kimse kimsenin ibadetine karışamaz. Ancak bu tip kamu binaları içinde açılan mescitler, mahalle baskısı oluşturur. Çalışanları birbirinden ayırabilir. Mescit, açılan kamu binalarında insanları, ‘namaz kılan’ veya ‘namaz kılmayan’ diye gruplara bölebilir. Özellikle AKP hükümeti döneminde iktidara göz kırpmak adına mescitler çoğalıyor. Bu tip haberlerin basına yansıması durumunda da açılan göstermelik soruşturmaların sonunda ödüllendirmeler olduğunu gözlemliyoruz” diye konuştu. (dha)