Kaymaz davası yine gergindi

Kızıltepe'de, Uğur ile babası Ahmet Kaymaz'ın öldüğü operasyonun davasının Eskişehir'deki duruşmasından önce adliye binasına gitmek isteyen gruptan 12 kişi gözaltına alındı.

ESKİŞEHİR - Mardin Kızıltepe'de 21 Kasım 2004'te düzenlenen operasyonda 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ile babası Ahmet Kaymaz'ın öldürülmesi davasının Eskişehir'de görülen ikinci duruşmasında polis, duruşmaya girmek isteyen gruba müdahale etti, 12 kişi gözaltına alındı.
Duruşmaya avukatlar ve sivil toplum örgütleri temsilcileri alındı. Adliyeye 200 metre uzaklığındaki Taşbaşı Çarşısı önünde toplanan, duruşmaya girmek için adliyeye gitmek isteyen çoğu üniversite öğrencisi gruba polis, copla müdahale etti. Esnaf, polise taş atan grubu süpürge ve sopalarla kovalarken, gruptan 12 kişi gözaltına alındı.
Duruşmaya, 'meşru müdafaa sınırının aşılması suretiyle müstakil faili belli olmayacak şekilde adam öldürme' suçundan tutuksuz yargılanan polisler Mehmet Karaca, Yaşafettin Açıkgöz, Seydi Ahmet Döngel ve Salih Ayaz ile avukatlar katıldı.
Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Tahir Elçi, müdahil avukatlar adına şunları söyledi: "Duruşma için İstanbul'dan gelmek isteyen avukatlar polis barikatında bekletildi, duruşma adeta gizlilik içinde yapıldı. İdare yargıya müdahale etti. Mardin'de güvenlik sorunu yoktu. Buna rağmen dava Eskişehir'e alındı. Sivil toplum örgütleri duruşmayı izleyemedi. Bu ağır psikolojik baskı altında görev yapamayız. Bu koşullar giderilinceye kadar duruşmadan ayrılıyoruz."
Daha sonra müdahil avukatlar salonu terk etti. 12 sanık avukatından Veysel Güler ise Mardin'de PKK sempatizanlarınca tehdit edildiklerini iddia etti. Uğur Kaymaz'ın gerçek yaşının gizlendiğini belirten Güler, "Uğur Kaymaz, 65 kilodur, Kalaşnikof ise 3 kilodur. Bu silahı taşıyacak kapasitededir" dedi. Güler, 'bilinen grupların tüm gösterilerinde Uğur Kaymaz'ın ilkokul çağlarındaki fotoğrafını kullandığını, bu şekilde duygu istismarı yapıldığını' savundu. Duruşma 19 Aralık'a ertelendi.


    http://www.radikal.com.tr/7611637611630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.