Kaymaz raporu için İHD'ye dava

Mardin'de, 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babasının öldürülmesine dair rapor hazırlayan İHD'lilere dava açıldı. Gerekçe: Soruşturma gizliliğini ihlal.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Mardin'in Kızıltepe ilçesinde evlerine düzenlenen operasyonda polislerce öldürülen Ahmet Kaymaz ve oğlu Uğur Kaymaz'la ilgili rapor hazırlayan İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticilerine dava açıldı. Savcının görüşlerinin de yer aldığı raporu hazırlayanlardan iki kişi, 'hakkında gizlilik soruşturması olan bir dosyayla ilgili açıklama' yapmaktan iki ile 50 milyon YTL arasında para cezası ile yargılanacak.
Ahmet ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın 21 Kasım 2004'te öldürülmesini araştırmak üzere İHD Genel Merkezi'nden beş kişi görevlendirildi. 23 Kasım'da çalışmalara başlayan İHD heyeti, olayı soruşturan Kızıltepe Cumhuriyet Savcısı Özlem Pınar Haktanır Akkoç ile de görüşerek, olayın çatışma olmadığını, baba-oğulun sağ yakalanabileceğini içeren bir rapor hazırladı. Rapor, 25 Kasım'da İHD Diyarbakır Şubesi'nde açıklandı. Daha sonra dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er de gizlilik kararı olan aynı dosyanın içeriğine yönelik bazı açıklamalar yaptı.
Kaymazların avukatı da davalık
Olayın üzerinden geçen beş ayın ardından, raporu beş kişi hazırladığı halde sadece iki kişiye dava açıldı. Kızıltepe Cumhuriyet Savcısı Önder Kemal Sekücü'nün iddianamesine göre, İHD Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri temsilcisi Mehdi Perinçek ile Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş 5187 Sayılı Basın Yasası'nın 19. maddesine muhalefetten yargılanacak. Aynı zamanda Kaymaz ailesinin avukatı olan ve basın açıklamasında bulunmadığı halde hakkında dava açılan Selahattin Demirtaş şunları söyledi:
"Raporumuzda, davayı açan savcının da görüşleri var. Kendisi rapor hazırlayacağımızı biliyordu. Biz avukat olmamıza rağmen dosyayı göremezken, emniyet sözcüsü Er, açıklanmaması gereken bilgileri açıkladı. Dava, basın mensubuymuşuz gibi Basın Kanunu'na muhalefetten açılıyor. Olayı aydınlatmaya çalışan kişilere baskı yapılıyor. Sanıkların kim olduğu karıştırılıyor."


    http://www.radikal.com.tr/7465007465000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.