Kaynak Holding'e operasyon

Kaynak Holding'e operasyon
Kaynak Holding'e operasyon
'Paralel yapı' iddiasıyla başlatılan soruşturmasında Kaynak Holding'in Bağcılar ve Üsküdar'daki merkezine baskın düzenlendi

RADİKAL - 'Paralel yapı' iddiasıyla başlatılan soruşturmada  Mali Şube ekipleri bugün saat 14.30’da Kaynak Holding’in Bağcılar ve Üsküdar'daki merkezine geldi. Polis ekipleri bina çevresinde de güvenlik önlemi aldı. Operasyonda polis ekipleri ile birlikte vergi müfettişleri de yer alıyor. 

Bağcılar'da polis arama kararı olduğunu belirtere kiçeri girmek istedi. Holdingin avukatları ile polis arasında diyaloglar yaşandı. Kaynak Holding, Twitter’dan baskını duyurdu. Mesajda şu ifadelere yer verildi: “Kaynak Holding Ter-Er İş Merkezi'ne bugün saat 14.30’da polis ekipleri giriş yapmıştır. Ellerindeki mahkeme kararı avukatlarımız tarafından incelenmektedir.”

Kaynak Holding, bağlı bulunan çok sayıda şirket aracılığı ile eğitimden, teknolojiye, lojistikten perakendeye bir çok sektörde faaliyet gösteriyor. Kaynak Holding bünyesinde NT mağazaları, Sürat Kargo, Sürat Bilişim gibi şirketleri barındırıyor. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu'nun terör örgütüne finansal destek sağlamak, örgütün propagandasını yapmak ve kara para aklamak suçlarından yürüttüğü öğrenilen soruşturma kapsamında Kaynak Holding'in İstanbul'daki 22 adresinde arama yapılıyor.

MAHKEME KARARIYLA DURDURULMUŞTU

Fetullah Gülen grubuna yakınlığıyla bilinen Kaynak Holding'in 7 şirketi hakkında yapılan ihbar üzerine, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından geçtiğimiz yıl Mart ayında vergi usül yasalarına muhalefet suçundan soruşturma başlatılmış, bu kapsamda Kaynak Holding'in İstanbul'daki bazı adreslerinde arama yapılmıştı.

ARAMA KARARI 9. SULH CEZA HAKİMLİĞİ'NDEN

Şirket avukatlarının aramaya itirazı üzerine, Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi, arama ve el koyma işleminin kaldırılmasına karar vermişti. Soruşturma savcısı, 18. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararın bozulması amacıyla Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay 19. Ceza Dairesi'de geçtiğimiz Haziran ayında, 18. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararı usülsüz bularak kararı bozdu. Bunun üzerine tekrar harekete geçen Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı genişletti ve Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliği Kaynak Holding'in 22 şirketine ilişkin tekrar arama ve el koyma kararı çıkarttı.

(dha, Cihan)