'Kaynak' kuruyor

Tarihi kent Hasankeyf'i sular altında bırakacak Ilısu Barajı için dış kaynak sıkıntısı sürüyor.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Tarihi kent Hasankeyf'i sular altında bırakacak Ilısu Barajı için dış kaynak sıkıntısı sürüyor. Britanya hükümetine, ihaleyi alan konsorsiyuma verilecek kredi için olumsuz rapor iletildi.
Britanya basınındaki haberlere göre, Britanya hükümeti tarafından uzmanlara hazırlatılan raporda, baraj inşasıyla 60 bine yakın kişinin evlerini terk edeceği belirtilirken, yorumlarda "Bu nedenle proje 200 milyon sterlinlik İngiliz desteğini yitirebilir" denildi. Raporda, Türkiye'nin baraj konusunda yaptığı ön çalışmaların Britanya hükümetinin beklentilerini karşılamaya yetmediği öne sürüldü.
Rapor üzerinde titiz çalışma
Britanya hükümetinin kredi konusundaki kararının eylülde çıkacağı belirtiliyor. Sana-yi ve Ticaret Bakanı Patricia Hewitt, bu sürede yeni inceleme yaparak ülkesinin beklentilerinin karşılanıp karşılanmayacağı konusunda emin olacağını söylemişti.
İngiliz siyasi çevreleri, Hewitt'in, uzmanlarıyla birlikte önüne konulan rapor üzerinde dikkatli bir çalışma yapmaya hazırlandığını kaydederek, "Böyle bir raporun ardından hükümetin projeye desteğini sürdürmesi kolay olmayacak" görüşünü öne sürdü.
The Daily Telegraph gazetesi de, bugüne kadar baraja verilecek destek konusunda
olumlu işaretler veren İngiliz hükümetinin bir 'U dönüşü'nün sinyallerini verdiğini iddia etti. Gazete, siyasi çevrelerin
İngiliz hükümetinin bugüne kadar projeye gösterdiği ilgi ve desteği sessizce bir yana bırakacağını savunurken, bu durumu sadece Başbakan Tony Blair'in İngiliz iş çevrelerinin çıkarlarını baraj projesiyle ilgili diğer kaygıların önüne almasının değiştirebileceğini yazdı.
Lobilerin karşı atağı
Öte yandan, Britanya'daki PKK'ya yakın çevreler, baraj yapımı sonunda binlerce Kürt' ün zorunlu göçe tabi tutulacağı, çevresel sorunlar yaşanacağı konusunda başlattığı kampanya hükümet üzerinde etkili oldu. Buna ek olarak Irak ve Suriye, kendilerine akan suyun azalacağı, sınır aşan su sorunlarının yaşanacağı yönünde diplomatik girişimde bulundu.