Kaynanalara RTÜK freni

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) para ödüllü aile yarışmaları nedeniyle çok sayıda televizyon programına ceza yağdırdı. Ceza alan programlardaki kişilerin konuk oldukları programlar da ceza aldı.

ANKARA/İSTANBUL - Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) para ödüllü aile yarışmaları nedeniyle çok sayıda televizyon programına ceza yağdırdı. Ceza alan programlardaki kişilerin konuk oldukları programlar da ceza aldı.
Aile yarışmaları için özel komisyon oluşturan RTÜK, dün bu programlarla ilgili raporları görüştü. RTÜK Başkanı Fatih Karaca, toplantıya verilen arada, bu programlarla ilgili oybirliğiyle müeyyide uygulanması kararı verildiğini açıkladı. RTÜK, para ödüllü aile yarışmaları nedeniyle Show TV'nin dört, Kanal D'nin iki, ATV'nin üç programı ile XTV'ye uyarı cezası verdi.
İşte cezalılar
RTÜK, 3984 sayılı RTÜK Kanunu'nda yer alan yayın ilkeleri gereği Digiturk'teki XTV'de yayımlanan 'Size Anne Diyebilir miyim' programına üç ayrı gerekçeyle uyarı cezası verdi.
Kanal D'de yayımlanan 'Beyaz Atlı Prens' ile 'Sahte Gelin' programına da uyarı cezası verilmesini kararlaştıran üst kurul, Show TV'nin 'Bir Prens Aranıyor', 'Gel Yeniden' programına uyarı cezası verdi.
RTÜK, ayrıca 'Biz Evleniyoruz' programında yaşananları ekrana getiren Show TV'deki 'Pazar Sürprizi' ile 'Pazar Keyfi'nin de uyarılmasını kararlaştırdı. atv'de yayımlanan 'Bizim Evde Ne Oluyor?' programına da uyarı cezası veren RTÜK ayrıca, 'Gelinim Olur musun?' programının yarışmacılarını konuk eden atv'deki 'Gülbence' ile 'Bizim Evde Ne Oluyor?' programının yarışmacılarının konuk olduğu atv'deki 'A Takımı'na da uyarı verdi. RTÜK, 'şiddete yönlendirme' gerekçesiyle de Lig TV'de yayımlanan 'Maraton' programına uyarı cezası verdi.
İlk adım Kanal D'den
Ceza üzerine ilk önlem Kanal D'den geldi. Kanal D Genel Müdürü Murat Saygı, kanalın bünyesinde yayımlanan bu tarz yarışmaların katılımcılarına yönelik hukuki önlemler alacaklarını açıkladı.
Saygı, "Çok geniş bir seyirci kitlesince takip edilen bu programlarla yarışmacılarının daha fazla yıpranmaması için, RTÜK Başkanı Fatih Karaca'nın uyarılarını dikkate aldıklarını" ifade etti. Bugünden itibaren hiçbir yarışmacının yarışma sonrası kontrolleri dışında herhangi bir TV programına çıkmasına izin verilemeyeceğini belirten Saygı, "Amacımız tüm dünyada yaygın olan kaliteli ve nitelikli TV programlarını, genel yayın ahlak kurallarına uyarak, temiz yayıncılık anlayışı ile gerçekleştirmek" dedi.
(aa, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7401657401650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.