'Kaynanamı ölmeden morga koydular'

'Kaynanamı ölmeden morga koydular'
'Kaynanamı ölmeden morga koydular'

55 yaşındaki Nurcan Yayla?nın kalbinin attığı tespit edildi.

KIRIKKALE - Kırıkkale Devlet Hastanesi’nde bir kadının ölmeden morga konulduğu iddia edildi. Alınan bilgiye göre, Sanayi Mahallesi’ndeki kızının evine misafirliğe gelen 55 yaşındaki Nurcan Yayla rahatsızlanınca 112 Acil Servis ekiplerinden yardım istendi. Olay yerine gelen sağlık ekiplerinin öldüğünü söylediği Nurcan Yayla, Kırıkkale Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.
Ancak burada rapor düzenlemek için inceleme yapan nöbetçi doktor, Yayla’da vücut ısısı ve yaşam belirtisi olduğunu tespit etti. Bunun üzerine doktorlar  müdahalede bulundu. Sonuç alınamayınca Yayla, Yüksek İhtisas Hastanesi acil servisine gönderildi. Yine sonuç alınamayınca yakınlarına Nurcan Yayla’nın öldüğü bildirildi.
Yayla’nın damadı Vedat Bülbül tepkili: “İlk müdahaleyi yapan sağlık görevlilerince kayınvalidemin öldüğünü söyledi. Madem kayınvalidem ölmüştü neden başka hastaneye sevk edildi, ölmemişse neden morga konuldu? Bu durumdan şüpheleniyoruz. Kayınvalidemin ölmeden morga konulduğunu düşünüyoruz. Onun için yasal yollara başvuracağız.”
Kırıkkale Sağlık Müdürü Dr. Ergül Demiral ise bir insanın ölmeden morga konulmasının dehşet verici bir durum olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Hastaya ilk etapta resüsitasyon (yeniden canlandırma) kalp masajı, solunum gibi tıbbi müdahalede bulunulur, adrenalin ilaç verilmişse bazen kalpte zayıf atım olabilir. Sağlık ekipleri bunu algılamış olabilir. Ancak bu, kişinin canlı olduğu  biçimde değerlendirilmemeli. Olayla ilgili olarak soruşturma başlattık. Soruşturmanın sonucuna göre önümüzdeki günlerde açıklama yapacağız.” (aa)