Kayseri'de 300 bin kişi teröre karşı sokaktaydı

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde 12 askerin şehit edilmesi, 16 askerin yaralanması ve sekiz askerin kaçırılmasının ardından başlayan eylemler hız kesmedi. Dünkü eylemlerin en görkemlisi Kayseri'de düzenlendi.

KAYSERİ - Hakkâri'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde 12 askerin şehit edilmesi, 16 askerin yaralanması ve sekiz askerin kaçırılmasının ardından başlayan eylemler hız kesmedi. Dünkü eylemlerin en görkemlisi Kayseri'de düzenlendi.
Türkiye Harp Malulü Gazi ve Şehit Aileleri Derneği'nce düzenlenen 'Teröre Lanet, Birliğe Davet' mitingine yaklaşık 300 bin kişi katıldı. Yürüyüş ve miting nedeniyle kentte yaşam iki saat durdu.
Şehitlikten hareket öncesi eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan ile Kayseri Müftüsü Şaban İşlek, Kuran-ı Kerim okuyarak dua etti. Pankartlar arasında 'Kedinizi değil, kellenizi almaya geldik', 'Avrupa kendine gel, ABD safını bil. Ortadoğu'da yanımda ol. Peşmergeye haddini bildir', 'Apo'ya idam' dikkat çekti. 10'uncu Yıl Marşı okunurken heyecan doruğa ulaştı.
On binler sokakta
Sivas'ta Şehit ve Gazi Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen mitinge 30 bin kişi katıldı. Fethiye'de yaklaşık 30 bin kişi, Antalya'daysa 10 bin kişi yürüdü.
Amasya'daki mitinge 30 bin kişi katıldı, Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi eylemde 30 bin bayrak dağıttı.
Çorlu'da sivil toplum örgütlerinin düzenlediği mitinge 40 bin, Niğde'de 10 bin, Çorum'da 10 bin, Balıkesir'in Gönen ilçesinde 10 bin, Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde 10 bin ve Samsun'da 1000 kişi katıldı. Kahramanmaraş'ta Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı'nın terörü protesto için oluşturduğu konvoya 1000 araç yer aldı. İzmir'de de bir grup muhtar, Konak Meydanı'nda 'Teröre Hayır' mitingi düzelendi.
New York, Hamburg...
Eylemler yurtdışında da sürdü. Almanya'da 15 Türk kuruluşunun desteğiyle düzenlenen etkinlikte 4 bin kişi Hamburg sokaklarında Türk bayraklarıyla yürüdü. 'Kahrolsun PKK, kahrolsun Amerika', 'Türk-Kürt kardeştir; ayrımcılık yapan kalleştir' sloganı atıldı. Merkezi New York'ta bulunan Amerikan Müslümanlar Birliği şehit 12 asker için, New York'un Brooklyn bölgesinde bulunan Fatih Camii'nde anma töreni düzenledi. (Radikal, dha)