Kayseri'de acı üstüne acı

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Servisi'nde önceki gün ölen altı bebekten dördünün cesedi, ailelerine verilirken karıştı.
Haber: HARUN GÖKÇEOĞLU / Arşivi
İBRAHİM ÖZÇEKİÇ / Arşivi

YOZGAT/KAYSERİ - Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Servisi'nde önceki gün ölen altı bebekten dördünün cesedi, ailelerine verilirken karıştı. Karışıklık 15 yıl bekledikleri ve Esmanur adını verdikleri ölen kız bebeklerini Yozgat'ta defnetmek isteyen gurbetçi Orhan ailesinin kendilerine yanlış ceset verildiğini fark etmesiyle ortaya çıktı.
Ölen altı bebek, otopsinin ardından dün ailelerine teslim edildi. Hollanda'da yaşayan Ömürlü ve Filiz Orhan çifti teslim aldıkları, bebek cesedini Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinin Dereçepni Köyü'nde gömerken, bebeğin erkek olduğunu gördü. Kokmasın diye bebeği toprağa veren aile, durumu hastaneye bildirdi.
Bunun üzerine yapılan incelemede ölen altı bebekten dördünün cesedinin hastane morgundan alındığı belirlendi. Yetkililer bebek cesetlerinin ailelerine teslim edilirken karıştığını belirtti.
Başhekim Prof. Dr. Mehmet Doğanay, konuya ilişkin soruları yanıtlarken "Cesetler savcı tarafından yaptırtılan otopsinin ardından, yine savcı denetiminde ailelerine teslim edildi. Hastane olarak sorumluluk ya da ihmalimiz yok" dedi.
Orhan ailesi ise bebeklerinin cesedini almak için savcılığa başvuracağını söyledi. Başvurusunun ardından savcılığın gömülen diğer üç bebeğin mezarının açılmasına karar verebileceği belirtildi.
İki komisyon inceliyor
Bu arada, başhekim Doğanay, ölümlere yol açan enfeksiyonun mikrobiyolojik araştırma sonucunun bugün belli olacağını belirtti. Doğanay, Sağlık Bakanlığı'nın talimatıyla oluşturulan komisyonun dün sabah başlattığı çalışmalar kapsamında, Yenidoğan Ünitesi'nde inceleme yapıldığını ve servis personelinin görüşüne başvurulduğunu söyledi. Olaya ışık tutacak materyallerin de değerlendirildiğini belirten Doğanay "Ayrıca Tıp Fakültesi olarak biz de komisyon kurduk" dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise "Her hastanenin enfeksiyon önleme ve kontrol sistemlerini genel bir çerçeveye oturttuk. Takibini bakanlıktan yapacağız. Doğrudan yöneticileri suçlamak kolaycılık olur. Meseleyi tetkik ediyoruz. Bu tür olaylarda ihmal de görülmeyebilir" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7539037539030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.