Kayseri'de Ermenek protestosu

Kayseri'de Ermenek protestosu
Kayseri'de Ermenek protestosu
Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan eylemde Ermenek'te yaşanan facianın ardından madenlerin kamulaştırılması istendi.

KAYSERİ - Emek Partisi Kayseri il örgütü tarafından Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda, Ermenek’te yaşanan maden faciasıyla ilgili basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Kayseri Emek ve Demokrasi bileşenleri de destek verdi. Yağmur altında yapılan açıklamada, “Soma, Ermenek tek sorumlusu devlet” ve “İşçiler ölmeden, önlem alınsın” sloganları atıldı.

Emek Partisi Kayseri İl Örgütü adına açıklamayı yapan İl Başkanı İsmet Gümüşoluk, “Daha Soma’da hayatını kaybeden 301 işçinin toprağı kurumadan, daha Somalı madencilerin hayatını alan göstermelik denetimlerin sorumluları ortaya çıkarılmadan, madenlerde güvenliği koşulları sağlanmadan, Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu Köyü Has Şekerler Şirketine ait kömür ocağında 18 işçinin su baskını sonrasında ocakta mahsur kaldığı haberi geldi. Diliyoruz ki, işçilerimiz sağ salim kurtulup evlerine, eşlerinin çocuklarının, ana-babalarının yanına dönecektir” dedi. Gümüşoluk, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik derhal istifa etmeli; sorumlular yargılanmalıdır. Madenlerde özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarına derhal son verilmeli, madenler kamulaştırılmalı, madenlerde çalışan tüm işçiler, kamu işçisi olarak çalıştırılmalıdır. Sendikalaşmanın önündeki tüm engeller kaldırılmalı, maden işçileri başta olmak üzere tüm işçilerin, kendi istedikleri sendikalarda özgürce örgütlenebilmeleri ve sendikaları aracılığıyla madenler ve işyerlerindeki sağlık ve güvenlik koşullarını denetlemeleri sağlanmalıdır”diye sözlerini tamamladı. (DHA)